Hiszpania zakazała palenia na plażach. To sposób na walkę z niedopałkami!

Hiszpania zakazała palenia na plażach ze względu na zatrważającą ilość niedopałków papierosów pozostawianych przez plażowiczów. Zdaniem władz prośby na niewiele się zdawały, a więc zakaz to jedyne rozwiązanie, które pozwoli na redukcję tego typu śmieci na plażach. Tym samym Hiszpania staje się pierwszym krajem w Europie, który wprowadził takie prawo.

Warto zaznaczyć, że tego typu zakaz funkcjonował już między innymi w Barcelonie oraz na Wyspach Kanaryjskich. Nowe wprawo obejmie cały teren Hiszpani, sprawiając, że Hiszpania będzie pierwszym krajem w Europie, który wprowadził zakaz palenia papierosów na wszystkich plażach. Tym, którzy złamią ten przepis, grozi mandat w wysokości dwóch tys. euro, czyli prawie 9200 zł.

Hiszpania zakazała palenia na plażach na prośbę samych mieszkańców. Zakaz wszedł w życie kilka miesięcy po tym, jak ponad 283 tys. osób podpisało petycję w tej sprawie. Nowy przepis ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem środowiska na hiszpańskim wybrzeżu. A najczęściej znajdowanymi śmieciami w piasku są niedopałki, które zawierają niebiodegradowalny i toksyczny polimer z tworzywa sztucznego. Wprowadzony zakaz wpisuje się w szerszą strategię zakładającą, że do 2050 roku Hiszpania ma stać się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.


Według raportu powstałego na zlecenie miasta Zamość: “Zaśmiecanie środowiska pozostałościami po papierosie jest jedną z najczęstszych form zanieczyszczania, spowodowanych przez człowieka. Jest ono tak powszechne, że prawie 75 procent palaczy szczerze się do niego przyznaje. Szacuje się, że aż 65 procent wszystkich niedopałków papierosów wyrzucanych jest właśnie do środowiska, z którego palacze robią sobie jedną wielką popielniczkę” – czytamy w raporcie na stronie PGK Zamość

Jednocześnie uchwalono również szereg innych proekologicznych rozwiązań. Wprowadzono zakaz używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, jak sztućce, słomki czy patyczki kosmetyczne. Parlament zatwierdził też obowiązek oferowania darmowej wody w barach i restauracjach. Co sądzicie o tego typu proekologicznych zmianach? Dajcie znać!

To może Cię zainteresować: 

FRANCJA ZAKAZAŁA PAKOWANIA WARZYW I OWOCÓW W PLASTIK. BRAWO!
– SZWEDZKI MARKET PAKUJE WARZYWA W PLASTIK. DLACZEGO? MAMY ODPOWIEDŹ RZECZNIKA
– ŻYWNOŚĆ PAKOWANA W LIŚCIE. PLASTIK IM NIE JEST POTRZEBNY.
– OWOCE I WARZYWA W POLSKICH SZKOŁACH PAKOWANE W PLASTIK. „MASAKRA!”

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki  Plastik  | Recykling | Zdrowie| Hiszpania | Podróże

źródło: podroze.onet.pl