Holandia: między dachami budynków zbudowali mosty. To Rotterdam Rooftop

Instalacja Rotterdam Rooftop Walk została zaprojektowana przez architektów z holenderskiej pracowni MVRDV. Pomarańczowa ścieżka łączy dachy kilku budynków i umożliwia spacer z widokiem, którego mieszkańcy wcześniej nie doświadczyli.

Pierwsi goście mogli zwiedzić instalację 24 maja. To tymczasowa konstrukcja, która została zawieszona kilkadziesiąt metrów nad ziemią. W ten sposób architekci chcą uświadomić mieszkańców, jak wielki potencjał tkwi w miejskich dachach i ich odpowiednie wykorzystanie stwarza możliwość znalezienia nowej, cennej przestrzeni nawet w zabudowanym centrum.

Architekci z biura MVRDV już w 2021 roku przygotowali specjalny katalog pomysłów na to, w jaki sposób wykorzystywać miejskie dachy. Jedne mogą pełnić funkcje elektrowni wiatrowych, inne sprawdzą się jako farma do uprawy warzyw i ziół. Jeszcze inne dachy będą dobrze zbierać deszczówkę, a kolejne mogą zmienić się w kawiarnie lub restauracje z atrakcyjnym widokiem. W zależności od wielkości miasta średnio powierzchnia dachów stanowi od 15 do aż 35 procent całkowitej powierzchni terenów miejskich.

Teraz o potencjale dachów mogą przekonać się mieszkańcy Rotterdamu. Otwarta tam instalacja umożliwia im zobaczenie, jak wiele dachów budynków nie jest w ogóle wykorzystywana. Główne “wejście” na pomarańczową ścieżkę powstało przy ulicy Koopgoot. Trasa poprowadzona została przez dachy kamienic. Wzdłuż ścieżki umieszczono strefy, w których organizacje pozarządowe i firmy prezentują propozycje wykorzystania dachów. To między innymi projekty związane ze zwiększaniem powierzchni zielonych, alternatywnym sposobem wytwarzania energii i zbierania deszczówki.


Spacer po ścieżce wieńczy wizyta na dachu centrum handlowego De Bijenkorf. To budynek z 1957 roku, który został zaprojektowany przez Marcela Breuera. Aby przejść ścieżkę trzeba kupić bilet. Jego cena to 3,5 euro. Wejście jest limitowane – obowiązują zapisy na konkretne godziny. Pomarańczowa ścieżka ma 444 stopnie. Całkowita długość trasy wynosi 600 metrów. Instalacja będzie otwarta do 24 czerwca 2022 roku.

fot. Ossip, źródło: MVRDV

Czytaj też: Miasto | Holandia | MVRDV | Ciekawostki | Sztuka | whiteMAD na Instagramie