Hostel, jak dom z Alicji w Krainie Czarów. Spójrzcie na schody!

Pamiętacie powieść Alicja w Krainie Czarów? Jeden z chińskich architektów ją uwielbia i postanowił przenieść magiczną króliczą norę do świata rzeczywistego. Jak to zrobił? Sprawdzamy!

Właścicielem hostelu nazwanego Dream and Maze jest Yi Feifei, który zaprosił do współpracy studio 10. Ich zadaniem było stworzenie eleganckiego, jednak wyjątkowego w swojej formie hostelu w chińskiej miejscowości Guilin w południowej części Chin. Architekci podjęli wyzwanie i zaproponowali stworzenie wnętrza stylizowanego na książce “Alicja w Krainie Czarów”.


Architekci zaczęli od wyboru kolorów, które będą kojarzyły się z magicznym światem wykreowanym przez Lewisa Carolla. Postawili na butelkową zieleń, rdzawy pomarańcz oraz ostrą, wyrazistą biel. Kolejnym zabiegiem było dobranie kształtów i form, które z jednej strony będą od siebie całkowicie różne, z drugiej stworzą harmonijną całość.“W tym szaleństwie jest metoda, właśnie taki był świat czarów i dziwów Alicji. Całkowicie szalony, ale jednak spójny” – dodają architekci.

Projektanci inspirowali się również rysunkami surrealistycznego architekta M.C. Escher’a, który tworzył nierzeczywiste kształty i surrealistyczne konstrukcje, przypominające Trójkąt Penrose’a. W ramach tej inspiracji powstały między innymi klatki schodowe, które dodają wnętrzom magicznej oryginalności. Warto również zwrócić uwagę na drzwi prowadzące do pokoi gości. Mają one różne rozmiary, co ma odnosić się do zmiennokształtności Alicji. Ile wynosi cena za jedną noc? Około 450 złotych.Trzeba przyznać, że drogo jak na hostel, jednak zdecydowanie tanio, jak na podróż do magicznego świata Alicji w Krainie Czarów.

 

zdjęcia : Chao Zhang
źródło: archdaily.com