Hotel Brda stanął w samym centrum miasta na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Aż do 2019 roku budynek w pełni działał i był nie tylko miejscem noclegowym ale i miejscem, gdzie organizowano bankiety, konferencje czy szkolenia. Hotel był szczególnie znany i popularny w latach PRL. Niestety, jego złote czasy dawno minęły i obiekt wymaga modernizacji.
Część nadziemna hotelu składa się z rozległej części parterowej z lobby, salami konferencyjnymi i częścią restauracyjną, części dwukondygnacyjnej, w której znajdują się biura hotelu oraz dwóch podobnych 11-kondygnacyjnych wież hotelowych, połączonych ze sobą łącznikiem. Ostatnią, 13., wycofaną kondygnację budynku stanowi piętro z tarasem widokowym.
Hotel Brda po przebudowie. Źródło: Con-Project
Planowana przebudowa przewiduje dostosowanie kondygnacji nadziemnych do pełnienia funkcji mieszkalnych i usługowych. Całość parteru przeznaczona zostanie pod dwa lokale usługowe oraz we fragmencie jako komunikacja dla części mieszkalnej i biurowej. Zaprojektowana część biurowa stanowi drugą kondygnację „stopy budynku” – znajdą się tam przestrzenie biurowe typu open-space przeznaczone pod wynajem – część biurowa ma również osobną windę dedykowaną dla tej funkcji. Dwie wieże budynku zostaną przeznaczone na cele mieszkalne.
Obrys zewnętrzny budynku pozostaje praktycznie bez zmian, od strony południowo-wschodniej zostanie zlikwidowany dojazd przez – w tym miejscu powstanie rozbudowa części podziemnej budynku o halę. Tym samym przed głównym wejściem do części biurowej powstanie ogólnodostępny plac z nowo projektowaną zielenią.
Hotel Brda przed i po przebudowie. Źródło: Con-Project i Google Maps.
Zachowano układ konstrukcyjny budynku, w który wpisano nowy podział na poszczególne lokale mieszkalne oraz zaprojektowano rozbudowę ostatniej kondygnacji budynku, na której znajdą się dwa największe lokale mieszkalne z przestronnymi tarasami i widokiem na miasto. Rozbudowaną część podziemną budynku przeznaczono na parking podziemny i komórki lokatorskie. Dla obsługi nowej funkcji na działce został również zaprojektowany nowy budynek parkingu.
W projekcie elewacji starano się zachować dawny charakter pierwotnej bryły i podziałów elewacji. Rysunek elewacji podkreśla naprzemienny układ okien poszczególnych kondygnacji części mieszkalnych, a wprowadzone grafitowe -poziome i pionowe podziały pomiędzy oknami i kondygnacjami wprowadzają elegancki porządek i podkreślają rytm poszczególnych kwater elewacji. Dodatkowo powiększone otwory okienne nadają większej lekkości bryle.
Wykończenie elewacji parteru będzie miało formę grafitowych paneli aluminiowych, betonu architektonicznego i szklanych witryn z zaprojektowanymi w poszczególnych miejscach żyletkami nawiązującymi do istniejących żyletek klatki schodowej łącznika budynku. Wokół parteru projektuje się występ dachowy, wykończony panelami aluminiowymi, wizualnie oddzielający część parterową od pozostałej części budynku.
Modernizacja i zmiana funkcji hotelu jest ciekawym przykładem na to, jak można wykorzystywać budynki z epoki powojennego modernizmu, które przestały dobrze spełniać swoje pierwotne funkcje. Hotel Brda zmieni swój układ wnętrz, zmodernizowane będą także jego elewacje, jednak jako bryła, która wpisała się na trwałe w panoramę miasta – zostanie.
Lokalizacja: Bydgoszcz, ul. Fredry 2
Inwestor: KDP 3
Projekt architektoniczny przebudowy: Con-Project
Projekt oryginalny: 1967-1972
Projekt przebudowy: 2022 – 2024
Strona: apartamentowiecbrda.pl
Źródło: sztuka-architektury.pl, Con-Project
Czytaj też: Metamorfoza | Renowacja | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie