Hotel dla owadów w Płocku stylizowany na wieże Wzgórza Tumskiego

Choć sama realizacja ma już nieco ponad pół roku, to warto o niej wspominać. Po pierwsze ze względu na walory ekologiczne, ale także ze względu na pomysłową estetykę, nawiązującą do architektury miasta. Hotel dla owadów w Płocku powstał na Podolszycach Południe, a jego kształt ma nawiązywać do ikony miasta jaką są trzy wieże znajdujące się na Wzgórzu Tumskim. “Niewielka, ale bardzo efektowna i ciesząca oko” – tak o inwestycji mówił Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. 

Hotel dla owadów w Płocku powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy w ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka wskazali między innymi właśnie ten projekt. W zeszłorocznej edycji do rozdysponowania było ponad 5,5 miliona złotych z czego znaczna część przeznaczona została na projekty związane z ekologią i wzbogaceniu miejskiej zieleni, a także zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze.


“Kiedy został zgłoszony, zastanawiałem się, co się pod nim kryje. To pierwsze takie miejsce w Płocku, w którym różne gatunki owadów będą mogły spędzić zimę. Hotel zbudowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych – „Siedemdziesiątki”. Jeżeli spełni swoje zadanie, to podobne będziemy stawiać również w innych miejscach. Koszt przygotowania domku wyniósł zaledwie ok. 10 tys. zł.” – przyznawał prezydent Andrzej Nowakowski

Hotel dla owadów w Płocku to niewielka konstrukcja, która stanęła w jednej z dzielnic Płocka – Podolszycach Południe. Domek dla pożytecznych zapylaczy jest o tyle ciekawy, że jego kształt nawiązuje do jednej z ikon miasta jaką jest kompleks trzech wież znajdujących się na Wzgórzu Tumskim. Warto tutaj dodać, ze motyw trzech, zabytkowych wież pojawia się w płockiej przestrzeni miejskiej wielokrotnie, Przykładem tego może być chociażby samo logo miasta, na którym widzimy obraz trzech wież Wzgórza Tumskiego umieszczonych nad obrazem mostu na Wiśle. 

Czytaj też: Zwierzęta | Miasto | Zieleń | Meble miejskie | Ciekawostki | Ekologia