Hotel pełen książek

Hotel pełen książek. Zza okien widok na góry pokryte lasem. 

Jeżeli szukacie miejsca na odpoczynek wśród przyrody, a jednocześnie uwielbiacie czytać – mamy dla was idealne miejsce. Poznajcie hotel pełen książek, który powstał w chińskiej prowincji Zhejiang. Tutaj każdy mol książkowy poczuje się jak w niebie! 

Hotel Capsule Hotel and Bookstore powstał w niewielkim miasteczku Qinglongwu we wschodniej części Chin. Otoczony górami obiekt to nie tylko miejsce, w którym turyści mogą znaleźć nocleg. Pod dachem hotelu mieści się również jeden z największych prywatnych zbiorów książek w prowincji Zhejiang, do którego mają dostęp zarówno hotelowi goście, jak i miejscowi mieszkańcy. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie półki i regały, które znalazły się w hotelu powstały z drewna bambusowego pozyskiwanego w lokalnych lasach.


Dodatkowym atutem hotelu jest jego stara, jednak zmodernizowana i dostosowana do bieżących potrzeb architektura. Budynek powstał na terenie opuszczonego miasteczka, które w całości zostało wybudowane tak zwaną metodą rammed earth. Jest to dawny sposób budowania, w którym ziemia ubijana jest w szalunkach. Przez ubijanie kolejnych warstw uzyskuje się ścianę pożądanej wysokości, następnie szalunek jest rozbierany. Budynki z ubijanej ziemi znano już w starożytności. Do dziś technika ta jest stosowana w wielu tradycyjnych społecznościach na całym świecie. Wykorzystuje ją także współczesna architektura.

W głównym budynku mierzącym 223 metrów kwadratowych znalazła się część wspólna, regały z książkami, jadalnia oraz miejsca do czytania. Pokoje dla gości zlokalizowane zostały w mniejszych budynkach, które dawniej pełniły funkcje domów. 

Hotel pełen książek wyróżnia również duże, trzypiętrowe przeszklenie, z którego wychodzi widok na dolinę. Zabieg ten stworzył sporych rozmiarów przestrzeń, w której goście mogą się spotykać i czytać książki z widokiem na zalesione góry. Warto również dodać, że zaproszeni do zaprojektowania hotelu architekci z pracowni Atelier Tao+C zachowali również stary, drewniany dach, który dodaje kompleksowi wyjątkowego uroku. 

Czytaj też: Architektura | Hotel | Zieleń | Chiny | Drewno | Podróże |

źródło: www.ateliertaoc.com   / www.instagram.com/atelier_taoc
zdjęcia: Su Sheng Liang