Budynek obecnie, fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Hotel Sobieski w Warszawie. Stołeczny konserwator chce zachować kolorową elewację

Wkrótce rozpocząć ma się remont, dzięki któremu Hotel Sobieski w Warszawie zyska nową, białą elewację. Kolorowa, która wyróżnia budynek już od momentu powstania ma przejść do historii. Michał Krasucki – Stołeczny Konserwator Zabytków chce zatrzymać prace, czemu sprzeciwia się Jakub Lewicki – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Miesiąc temu publikowaliśmy wizualizacje nowej elewacji hotelu. Pierwotnie były opublikowane na fanpage Ochocianie Sąsiedzi na Facebooku. Koncepcyjny projekt autorstwa łódzkiej pracowni C13 Architektura Stosowana zakłada usunięcie kolorowych fragmentów i zastąpienie ich jednolitą, białą farbą. Część przyziemia ma zostać wyróżnia panelami w kolorze drewna, które poprzecinane są marmurowymi pasami. Zmieni się też dach, który pokryty ma zostać szarą blachą.


W artykule (TUTAJ) pytaliśmy czytelników, czy budynek powinien zostać kolorowy, czy też zmienić elewację na bardziej stonowaną. Za zachowaniem intensywnych barw opowiedziało się 11 proc. czytelników, za zmianą elewacji na stonowaną opowiedziało się aż 87 proc. Jak może zmienić się budynek?

Przesuń suwak PRZED i PO:

Planowane zmiany nie podobają się Michałowi Krasuckiemu – Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków, który w komentarzu pod postem na profilu Ochocianie Sąsiedzi pisał: Nie! Tak pomalowany Sobieski jest niczym. Kolejnym z setek polskich narożników placu, nie mającym nic wspólnego z ikoną (czy tego chcemy, czy nie) polskiego postmodernizmu i okresu transformacji. Chciałbym, żebyśmy w ocenie przeszłej już architektury nie kierowali się naszymi gustami, upodobaniami (podoba się, lubię, nie lubię) ale przykładali do niej kryteria właściwe krytyce architektonicznej. Każdą architekturę oceniamy podług jej czasów.

Do Biura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek Stołecznego Konserwatora Zabytków o wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków budynku hotelu Sobieski. Jeśli taka procedura zostanie uruchomiona, to równa się ze wstrzymaniem prac remontowych. A przed hotelem już pojawiło się rusztowanie.

Rozpoczęcie procedury wpisu do rejestru oznacza, że dany budynek zyskuje tak zwaną ochronę tymczasową, oznacza to anulowanie wydanych pozwoleń na prace budowlane i wstrzymanie prac.

Budynek hotelu powstał według projektu Wolfganga Triessinga i Macieja Nowickiego z 1990 i został oddany do użytku w 1992 roku. Już wtedy kolorowa elewacja budziła kontrowersje. Gmach zdobył nawet tytuł “Koszmaru sześciolecia 1989-1995”, który został mu przyznany w plebiscycie publiczności konkursu Życie w Architekturze.

Najbardziej charakterystyczną jego częścią były kolorowe elewacje i przeszklona kopuła na narożniku. Jednocześnie podkreślano liczne uproszczone i tandetne rozwiązania architektury budynku – brak balkonów, uproszczony detal architektoniczny, zastosowanie tanich materiałów wykończeniowych – pisze prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

I dodaje, że wobec rozpoczęcia prac budowlanych na wpis do rejestru jest już za późno.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Hotel | Warszawa | Elewacja | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie