Hotel Warszauer w Krakowie. Butikowy hotel w centrum Kazimierza

Hotel Warszauer powstał przy ul. Warszauera 10 na Krakowskim Kazimierzu – dawnej dzielnicy żydowskiej, a obecnie jednej z najatrakcyjniejszych turystycznie dzielnic Krakowa. Budynek hotelu zlokalizowany jest na wąskiej działce, pomiędzy starą 4-kondygnacyjną kamienicą a XVII – wieczną Synagogą Kupa. 

Budynek wypełnia wąską działkę w pierzei ulicy, dopełniając istniejącą tkankę zwartej zabudowy śródmiejskiej. Lokalizacja obiektu w tak prestiżowym miejscu wymagała od architektów szczególnej dbałości o kontekst. W bezpośrednim sąsiedztwie mamy między innymi Stary cmentarz żydowski, zwany również cmentarzem Remuh, Plac Nowy pełniący rolę centrum Kazimierza, czy Ulicę Szeroką ze Starą Synagogą, będącą jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie.

Pięciokondygnacyjny budynek kontynuuje istniejącą zabudowę poprzez nawiązanie do wysokości sąsiedniej kamienicy, a tym samym uzupełniając perspektywę ulicy.  Bardzo wąska działka o powierzchni jedynie 141 m2, umiejscowiona pomiędzy kamienicą mieszkalną a Synagogą, w dużym stopniu zdeterminowała kształt rzutu budynku. Inwestorzy postawili przed projektantami zadanie zaprojektowania na powierzchni 600 m2 rozbudowanego programu dla luksusowego butikowego hotelu. Miał on konkurować swoją niebanalną architekturą, funkcjonalnością oraz komfortem wnętrz z innymi obiektami w okolicy.


Bryła budynku składa się z dwóch części – frontowej z dwuspadowym dachem oraz niższej oficyny z dachem płaskim. Kształt tylnej części zdefiniowały wymagania dotyczące doświetlenia budynków sąsiednich oraz przepisy przeciwpożarowe. Mimo różnicy wysokości oraz tarasowej formy oficyny całość jest spójna, a wewnątrz wszelkie podziały są niezauważalne. Wejście główne do budynku zaprojektowano od ulicy Warszauera. Prowadzi ono do wysokiego holu z częścią recepcyjną i zapleczem socjalnym oraz pomieszczeniami technicznymi. 

Na parterze znajduje się również ogólnodostępna sala jadalniana dla klientów hotelu, a obok niej pomieszczenia pomocnicze. Pokoje hotelowe z prywatnymi łazienkami są rozmieszczone na piętrach od +1 do + 4 i dostępne bezpośrednio z klatki schodowej. Na ostatniej kondygnacji znajdują się dwupoziomowe apartamenty oraz ogólnodostępny taras widokowy.

Główna elewacja budynku od strony ul. Warszauera stanowczo odcina się od sąsiednich kamienic. Jednocześnie jej minimalistyczny i czysty w formie wygląd nie zakłóca historycznego charakteru okolicznej zabudowy. Gra cieni na współczesnych białych glifach w połączeniu z odbiciami w wielkoformatowych oknach tworzy ciągle zmienny wygląd elewacji – zależny od pory roku i dnia.  

Jasna elewacja frontowa wyraźnie odcina się od kontrastującego ciemnego parteru. Ukryte drzwi wejściowe płynnie przechodzą w narożne okno z szybami łączonymi na step. Sposób kształtowania elewacji frontowej naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach, jednak w zdecydowanie współczesnym wydaniu.

  

Elewację frontową pokrywa jednorodna w wyrazie, trójwymiarowa struktura wykonana z Corianu. Została porozcinana dużymi oknami pozwalającymi naturalnie doświetlić wnętrza oraz nawiązać bezpośrednią relację z okolicznymi ulicami i budynkami. Pełną swobodę twórczą w kształtowaniu elewacji frontowej umożliwiło wykorzystanie materiału DuPont ™ Corian®, który jest zaawansowanym mineralnym materiałem akrylowym o jednolitym kolorze w całym przekroju. Jest materiałem jednorodnym, nieporowatym, gładkim, odpornym na działania UV.

Zastosowany materiał jest innowacyjnym rozwiązaniem w Polsce w zakresie zewnętrznego wykańczania obiektów. Prezentowany sposób kształtowania elewacji stanowiącej współczesne uzupełnienie historycznej zabudowy może stać się nowym sposobem na projektowanie tego typu obiektów.  

Materiały zastosowane na elewacji oraz detale sprawiają, że budynek jest nowoczesny  w swojej formie i wyróżnia się na tle historycznych kamienic Kazimierza, nie stanowiąc jednocześnie dużego kontrastu wizualnego. Optymalne wielkości łatwych do aranżacji pięter z ogromnymi przeszkleniami i dobrym dostępem światła dziennego podnoszą poczucie komfortu przyszłych użytkowników. Hotel Warszauer jest wyróżniającym się jakością i dbałością o detal kameralnym budynkiem hotelowym.

Metryka projektu:
Nazwa: Butikowy Hotel Warszauer
Lokalizacja: 
Kraków, ul. Warszauera 10
Autorzy: INDO Architekci / Architekci Marcin Mikos, Jacek Michalik / (https://indo.pl)
Współpraca autorskaArchitekci Katarzyna Tomżyńska, Kinga Wojtanowska
Architektura wnętrz: Marta Gajewska Sąsiadek
Konstrukcja: KRK – Robert Krasny
Inwestor: Marta Gajewska Sąsiadek
Powierzchnia terenu: 141 m2
Powierzchnia zabudowy: 141 m2
Powierzchnia użytkowa: 536 m2
Powierzchnia całkowita: 826 m2
Liczba pokoi: 10
Powierzchnia pokoi: od 14 m2 do 45 m2
Projekt: 2015
Realizacja: 2017-2021
Zdjęcia: Konrad Zaustowicz (www.cestatestudio.com), ONI Studio (https://oni.com.pl/)

O pracowni: 
INDO Architekci to zespół najlepszych specjalistów w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami. Każde zadanie wykonujemy przy maksymalnym zaangażowaniu, zapewniając naszym klientom profesjonalizm i kreatywność.
Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, oferując rozwiązania najbardziej odpowiadające potrzebom inwestora.
Kluczową dla nas kwestią jest stosunek jakości i funkcji do kosztów. Jesteśmy w stanie wykorzystać maksymalnie możliwości obszaru inwestycyjnego, w którym jest realizowana inwestycja. Zdobyte przez nas doświadczenie w poruszaniu się po procedurach administracyjnych to gwarancja terminowej realizacji zadań oraz rzetelnego podejścia. Specjalizujemy się w realizacjach projektów biurowych i hotelowych. Oferujemy współpracę zarówno na etapie projektu, jak i realizacji inwestycji, dlatego jesteśmy w stanie kompleksowo obsługiwać zlecenia naszych klientów. Podejmiemy się każdego zadania, nawet najbardziej wymagającego, ponieważ cechuje nas pasja i chęć sprostania oczekiwaniom naszych klientów – czytamy na stronie INDO Architekci (https://indo.pl)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Kraków | Minimalizm | Hotel | Podróże | Metamorfoza