Kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus w Wiedniu to jedna z najważniejszych architektonicznych realizacji Austrii. Oryginalne dzieło projektu Friedensreicha Hundertwassera wybudowano w latach 80. XX w. Dom przyciąga turystów z całego świata swoją bardzo nietypową formą i nowatorskim podejściem do wielorodzinnej architektury mieszkaniowej.
Niezwykły gmach Hundertwasserhaus powstał w 3. dzielnicy Wiednia w latach 1983-1985. Realizacja architektoniczna odbyła się przy współudziale architekta Josefa Krawina jako współautora oraz architekta wykonawczego Petera Pelikana.
Fot. C.Stadler/Bwag, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Kompleks mieszkalny posiada charakterystyczne elementy, specyficzne dla twórczości artysty Friedensreicha Hundertwassera (1928-2000). Zastosowano tutaj szereg rozwiązań, które mają na celu ucieczkę od linii prostych i regularności. Jego fasada ozdobiona jest wieloma różnymi kolorowymi elementami i sztuką, które nadają obiektowi niezwykłego wyrazu, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Każdy, kto mieszka w Hundertwasserhaus ma również prawo zaprojektować fasadę wokół okien własnego mieszkania, zgodnie ze swoim gustem. Koncepcją twórcy w projekcie było nawiązanie dialogu z przyrodą jako równoważnym partnerem człowieka, dlatego na tarasach, balkonach i w innych nietypowych miejscach rośnie ponad 200 drzew i krzewów, co czyni z Hundertwasserhaus zieloną oazę w środku miasta.

Hundertwasserhaus jest turystyczną atrakcją Wiednia, jednak do zwiedzania nie są dostępne jego wnętrza, ponieważ budynek jest na co dzień zamieszkany. Znajduje się w nim 50 mieszkań (o powierzchni od 30 do 150 m kw.), cztery restauracje, jedna praktyka lekarska oraz 16 prywatnych i 3 publiczne tarasy. Całkowita powierzchnia użytkowa wybudowanego kosztem ok. 6 milionów euro budynku wynosi 3550 m kw.

Krąży legenda, iż autor nie przyjął zapłaty za zaprojektowanie domu. Wystarczył mu fakt, że dzięki swojej inicjatywie na rogu Kegelgasse i Löwengasse nie zostało wybudowane nic, co architekt w swojej opinii uznałby za brzydkie. Podobne domy powstały także w innych miejscach. W 1992 r. wybudowano Hundertwasser House w Plochingen, a w latach 1998/1999 kolejny w Darmstadt (nazwany Waldspirale). W 2004 roku rozpoczęła się budowa podobnego domu w Magdeburgu (Grüne Zitadelle).
Źródło: wien.info, timetravel-vienna.at
Czytaj też: Architektura | Elewacja | Miasto | Wiedeń | Podróże