Huta Julia odświeża kultowe projekty naczyń sprzed lat. Wyglądają świetnie

Szklane naczynia, które Huta Julia sprzedaje od dziesiątek lat wracają w odświeżonej formie. To ponadczasowy design, którym Polska śmiało może chwalić się na zagranicznych rynkach.

Aleksander Puchała to wyjątkowa postać w historii Huty Julia. Wieloletni główny projektant pozostawił po sobie dziesiątki ponadczasowych wzorów, które do dziś zachwycają formą, oryginalnymi szlifami, wyczuciem kapryśnego materiału, jakim jest szkło kryształowe. Zaprojektowane przez niego w latach 80. elementy zestawu stołowego i śniadaniowego to naczynia, które najczęściej towarzyszą nam przy posiłkach: cukiernica, dzbanuszek, tacka i miseczka. Geometryczny, głęboki i precyzyjnie wyważony szlif, inspirowany modernistycznym stylem, dodaje tym dodaje codziennym, zwykłym formom wielowymiarowości i optycznej głębi. Naczynia dostępne są w zestawach oraz pojedynczo. To urokliwe kryształowe drobiazgi, które można z powodzeniem zastosować nie tylko na stole – tacka czy miseczka mogą np. służyć jako pojemniki na biżuterię czy drobiazgi na biurku.

Słodka paterka

Jest tyle okazji którym towarzyszą słodkie wypieki: święta, urodziny, imieniny, towarzyskie spotkania. Dlatego Huta Julia postanowiła wzbogacić kolekcję Linea (projekt Renaty i Aleksandra Puchałów z lat 90. XX wieku) o paterę na porcelanowej nodze. Efektowna forma znakomicie prezentuje się na stole: falujące linie kryształowego talerza odbijają światło, a stabilna noga ułatwia przenoszenie patery. 

W zestawie znajduje się też szklany klosz – zabezpieczający ciasto przed wysychaniem. Dodaje on całości staroświeckiego uroku – rodem z dawnych cukierni i kawiarni. Patera ma średnicę 25 cm, a więc pasuje do najbardziej typowego rozmiaru ciast czy tortów. To świetny pomysł na prezent dla kogoś, kto sam często przygotowuje ciasta i lubi częstować nimi swoich gości.


Zachowane w krysztale

Kiedyś kryształowe pojemniki wykorzystywano do przechowywania perfum, kosmetyków czy leków. Traktowano je nie tylko jako ochronę drogocennej zawartości, ale także jako dekorację wnętrza. Huta Julia wraca do tej tradycji ze swoją serią kryształowych pojemników projektu Elżbiety Trzewiczek-Pietkiewicz, ale interpretuje ją we współczesny sposób: w krysztale możemy przechowywać wszystko, co chcemy! Suszone grzyby, ulubiona herbata, zioła, orzechy, kruche ciastka, suszone owoce, płatki kosmetyczne i wiele innych drobnych rzeczy. Nie stracą swojego aromatu i nie zawilgotnieją, bo chroni je silikonowa uszczelka. Dekoracyjny pojemnik z drewnianą pokrywką to także pomysł na oprawę własnoręcznie wykonanego prezentu: kosmetyku, świecy, słodyczy. Te pojemniki zdobyły niedawno tytuł must have 2020!

Uniwersalny kryształ

Nowe propozycje Huty Julia to dowód, że kryształ jest uniwersalnym materiałem. Kryształowe dodatki pasują do szkła, porcelany, drewna – dodają im elegancji i uroku, czynią całą kompozycję bardziej wyrafinowaną. Nawet jedno kryształowe naczynie sprawia, że aranżacja stołu czy stolika kawowego staje się wyjątkowa – jest niczym biżuteria, którą uzupełniamy nasz strój.

Czytaj też: Szkło | Ciekawostki | Naczynia

źródło: crystaljulia.com