Huta Julia w nowej odsłonie. Właśnie otwarto tam Krystalium

Krystalium to interaktywne centrum edukacyjne poświęcone szkłu kryształowemu i tradycjom szklarskim w Karkonoszach. Od czwartego maja nietypową przestrzeń mogą zwiedzać turyści.

Krystalium znajduje się na terenie Huty Julia w Piechowicach – można więc, odwiedzając Dolny Śląsk, zaplanować wizytę w obu miejscach przybliżających tradycje regionu, jego kulturę materialną oraz rzemiosło szklarskie.

Krystalium zabiera zwiedzających w podróż do przeszłości i zaprasza do eksperymentowania ze szkłem. W przystępny sposób wyjaśnia fizyczne i optyczne zagadnienia związane ze szklanym materiałem i jego produkcją. To rozrywka dla całej rodziny – dla dzieci i dorosłych niezależnie od wieku – w tym miejscu każdy będzie się świetnie bawił, a równocześnie poznawał tajemnice szkła. Dyrektor ds. marketingu Huty Julia, Bartosz Browarny, tłumaczy: „W hucie możemy obserwować unikalny ręczny proces wytwarzania kryształów, w Krystalium natomiast mamy czas by poznać historię szkła, ludzi, którzy ją tworzyli i przeróżne kryształowe ciekawostki. Możemy przejść przez zachwycającą ławicę szklanych ryb, zobaczyć jak świeci w ciemności szkło uranowe lub wywołać piękny efekt tęczy. Wszystko po to, żeby przybliżyć zwiedzającym naturę i piękno szkła produkowanego do dzisiaj w Karkonoszach”.

W Krystalium na parterze zobaczymy archiwalne zdjęcia, dokumenty, historyczne wzory naczyń, aranżacje wnętrz  – wszystko to przenosi nas w czasy, gdy na Dolnym Śląsku dynamicznie rozwijały się kolejne huty. Na piętrze wędrujemy do epoki, gdy Huta Julia stała się przedsiębiorstwem państwowym, a kryształ stał się bardziej demokratyczny i popularny – czasów PRL. To dla wielu osób będzie chwila nostalgii i powrót do lat młodości. Zobaczymy tam również produkty współczesne, które zachwycają funkcjonalnością i designem.

Krystalium


Krystalium to spora dawka edukacyjnej zabawy, działającej na zmysły. Oprócz wspomnianej wcześniej, oszałamiającej kolekcji szklanych ryb czy eksperymentów z pryzmatami możemy również zważyć się w nietypowych jednostkach masy czy sprawdzić czy wystarczy nam sił, żeby zostać hutnikiem szkła.

Krystalium otwarte jest dla zwiedzających codziennie w godzinach 9.00-17.00. W centrum szklanych opowieści, jak mówią o nim jego twórcy, można spędzić tyle czasu, ile się chce, nie ma tutaj wejść na określoną godzinę i wyznaczonego sztywno czasu zwiedzania. Bilet dla osoby dorosłej to 27 zł , ulgowy do 15 lat to 21 zł, a dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Najbardziej atrakcyjny cenowo jest Maxibilet uprawniający do wejścia zarówno do Krystalium, jak i Huty Julia. Maxibilet dla osoby dorosłej kosztuje 35zł, dla dziecka w wieku 3-15 lat to wydatek 29zł, młodsze dzieci wchodzą również za darmo.

Czytaj też: Ciekawostki | Dzieci | Szkło | whiteMAD na Instagramie

źródło: Huta Julia