Hybrydowy most

Hybrydowa kładka dla pieszych. Wygląda jak ogród dryfujący na wodzie!

Hybrydowa kładka dla pieszych powstała we wschodnich Chinach. Znajduje się on na jeziorze Yuandang pomiędzy Szanghajem a prowincją Jiangsu, będąc jednocześnie łącznikiem między nimi. Został zaprojektowany przez grupę urbanistów i architektów z Brearley — BAU, by ułatwić piesze wędrówki lokalnej społeczności.

Sama pracowania nazywa projekt „hybrydowym”, ponieważ integruje on ze sobą elementy infrastruktury, architektury jak i aranżowania krajobrazu. Wszystkie te detale rozmieszone są na pięciuset osiemdziesięciu sześciu metrach długości mostu podtrzymywanego stalowymi kolumnami w kształcie litery „Y”. Cały obiekt powstał przy pomocy również drewna i betonu.

Hybrydowa kładka dla pieszych na całej długości obsadzona jest różnego rodzaju roślinami, krzewami i drzewami. Pozwoliło to architektom uzyskać efekt pływającego ogrodu, wijącego się jak wąż, którego kształt odbija się w tafli wody poniżej.

Hybrydowy most biegnie ze wschodu na zachód przez południowy brzeg jeziora. Sześciometrowa szerokość pomostu pozwoliła na wydzielenie trzech stref graficznych. Mieszczą one pas roślinności, ścieżkę rowerową oraz ścieżkę do spokojnego spacerowania podziwiając otoczenie. Znajdziemy na nim również trzy punkty „rozszerzeń” obiektu, gdzie znajdują się miejsca do odpoczynku i obserwacji widoków na miasto.

Pracownia czerpała inspiracje głównie z lokalnie panujących tradycji. Zaprojektowała rzeźbiarski pawilon na moście. Wykorzystując nowoczesne obliczenia matematyczne stworzyli porowatą ścianę będącą równocześnie placem zabaw jak i rzeźbą. Przestrzeń ta jest zamknięta pod płaskim dachem. Przybiera ona kształt pofałdowanej złożonej powierzchni z licznymi otworami pozwalającymi na uzyskanie iluzjonistycznego efektu dla oka. Zachęca ona przechodniów do eksploracji miejsca, jak i interakcji z otoczeniem.

Dzięki tym zabiegom pracownia BAU wykroczyła ze swoim projektem poza typową funkcją dla mostów ograniczającą się wyłącznie do przeprawy, nadając mu szereg nowych innowacyjnych przeznaczeń.

O pracowni:
BAU jest pracownią architektury, projektowania urbanistycznego, planowania przestrzennego i architektury krajobrazu, kierującą się wartościami osadzonymi w postępowych filozofiach Wschodu i Zachodu. Nasze procesy projektowe, praktyka i projekty uwzględniają zrozumienie i docenienie międzynarodowej praktyki projektowej i kultury. Założone w 1992 roku w Melbourne w Australii biuro BAU ma obecnie biura w Australii i Chinach.
BAU, prowadzone przez partnerów Jamesa Brearleya i Fang Quna, jest zespołem multidyscyplinarnym, integrującym wszystkie aspekty środowiska architektonicznego. W BAU koncentrujemy się na innowacyjnych rozwiązaniach współczesnych problemów środowiska architektonicznego, aby osiągnąć wielowymiarowe rezultaty projektowe, które są nie tylko zrównoważone pod względem ekologicznym, ale także kulturowym, społecznym i ekonomicznym. Efektywne pod względem kosztów środowisko architektoniczne promuje zaangażowanie mieszkańców nie tylko we wszystko, co miasto ma do zaoferowania, ale także we wzajemne relacje.

Czytaj też: whiteMAD na Instagramie | Ciekawostki | Chiny | Drewno | Rośliny

źródło: https://www.designboom.com
pracownia: https://www.bau.com.au
zdjęcia: https://www.instagram.com/zhu_runzi/