Hydropolis we Wrocławiu. Jedyne takie miejsce w Polsce

Projektując budynek architekci musieli pamiętać o jego przyszłej funkcji. Hydropolis jest bowiem jedynym w Polsce centrum wiedzy w całości poświęconej wodzie. Widać to nie tylko zwiedzając wystawę, ale już spoglądając na budynek z zewnątrz.

Budynek Hydropolis zaprojektował zespół architektów z pracowni ART FM. Obiekt powstał w pochodzącym z 1893 r. podziemnym zbiorniku wody czystej dla Wrocławia i obecnie należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacyjnego. Hydropolis to miejsce, w którym połączono elementy edukacyjne z nowoczesną, interaktywną formą wystawienniczą.

Na potrzeby wystawy zaadaptowano zabytkowy zbiornik. Do niego dobudowano gmach strefy wejścia, który stanowi wizytówkę muzeum, a dzięki elewacji współgra ze znajdującą się w pobliżu historyczną Wieżą Ciśnień.

Część, w której znalazło się wejście zbudowana została z betonu, szkła oraz miedzi. To właśnie ten ostatni materiał gra główną rolę w elewacji. Blachą miedzianą oraz blachą perforowaną o klasycznym kolorze pokryto bowiem większość ścian. W środku natomiast użyto blachy miedzianej wstępnie utlenionej.

W upalne dni zwiedzających z pewnością ucieszy inna atrakcja. Częścią elewacji jest ramię o długości ponad 46 metrów, w którym umieszczono specjalną drukarkę wodną. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu woda może tutaj tworzyć wiele kształtów, w tym napisy.

Projekt wystawy: Zespół Pracowni Projektowej ART FM.

Projekt budynku strefy wejścia, elewacji, okładzin miedzianych, drukarki wodnej oraz wnętrz powstał w Pracowni ART FM zespół projektowy: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz, współpraca: Michał Hnatowski, Karol Ornatowski, Jan Witkowski, Awiszaj Adari.

Projekt drukarki wodnej powstał przy współpracy z Lumiartecnia Internacional.

Projektu budynku, zagospodarowania terenu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, architektura krajobrazu: Studio EKA Pracownia Projektowa: architekt Ewa Kinecka we współpracy z ART FM: architekci: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz