Hyundai Grandeur

Hyundai Grandeur powraca! Kultowy samochód z lat 80-tych w elektrycznej wersji!

Hyundai Grandeur to pojazd, który został zaprezentowany w 1986 roku. Model Grandeur był kolejnym, po mniejszym Stellarze, pojazdem Hyundaia zbudowanym pod własną marką jako następca dotychczas produkowanej na licencji konstrukcji amerykańskiego Forda. Grandeur był samochodem klasy wyższej, a w momencie powstania, mógł bezpośrednio konkurować z liderami motoryzacyjnej półki premium. Po latach koreańskie auto powraca jako Hyundai Heritage Series Grandeur. 

W celu zbudowania sztandarowego i najdroższego w ówczesnej gamie samochodu, Hyundai zawiązał współpracę z japońskim Mitsubishi. W ten sposób, pierwsza generacja limuzyny Grandeur była bliźniacza wobec drugiego wcielenia Mitsubishi Debonair. Pod kątem wizualnym, Hyundai Grandeur pierwszej generacji charakteryzował się foremną, trójbryłową sylwetką z licznymi kanciastymi akcentami, a także chromowanymi ozdobnikami wokół szyb i na atrapie chłodnicy. Samochód przeznaczony był do sprzedaży wyłącznie na wewnętrznym rynku południowokoreańskim.


Po 35 latach koncern postanowił wskrzesić legendę Grandeura nadając mu całkowicie nowego charakteru. Nowa wersja samochodu jest w pełni elektryczna, a jego stylistyka, choć w pełni unowocześniona i wyposażona w dziesiątki nowinek technologicznych wciąż odnosi się do pierwotnego charakteru z lat 80-tych ubiegłego wieku. Słowem: Hyundai stworzył nowoczesny pojazd w stylu retro, który ma nie tylko odpowiedzieć na potrzeby współczesnego rynku, ale także dać ukłon w stronę pasjonatów historii motoryzacji.

Dla nowego modelu, który otrzymał nazwę Heritage Series Grandeur, opracowano nowe światła i lusterka boczne, zmodernizowano felgi i okładziny ślizgowe, odświeżono także nieznacznie sylwetkę nadając jej nieco bardziej obłego kształtu, jednak wciąż wpisującego się w charakter pojazdu sprzed 35 lat. Największe zmiany zauważyć można wnętrzu. To przeszło niemal całkowitą metamorfozę pod kątem technologicznym, jednak stylistyka w bezpośredni sposób nawiązuje do kanonów końca ubiegłego wieku.
Pokazowy model cechuje się bordową aksamitną tapicerką z przodu i kasztanową skórą tyłu.

Przyciski i pokrętła na desce rozdzielczej zastąpiono bardzo szerokim ekranem dotykowym, a jednoramienna kierownica drążek zmiany biegów w stylu samolotu zachowały swoją estetykę z lat 80-tych. Inne elementy wyposażenia to ukryty, wysuwany schowek w podłokietniku konsoli środkowej oraz oświetlenie w kolorze brązu imitujące sprzęt audio z lat 80-tych.

Własny system nagłośnienia Heritage Series Grandeur został opracowany przez południowokoreańskiego projektanta dźwięku Guk-il Yu i wykorzystuje 18 głośników. Marka twierdzi, że deska rozdzielcza i konsola środkowa samochodu zostały ukształtowane w oparciu o akustykę architektury sal koncertowychHyundai określił swoje podejście do projektowania pojazdu jako Newtro: Nowość + Retro.

Grandeur z serii Heritage został zbudowany jako samochód koncepcyjny dla uczczenia 35. rocznicy powstania oryginału, także jako inspiracja dla przyszłych projektów samochodów Hyundaia, dlatego niestety nie będzie produkowany masowo.

Kiedy nasi projektanci tworzą przyszłość, ważne jest, aby spojrzeć wstecz na to, co stworzyliśmy w przeszłości i znaleźć w tym inspirację. W modelu Heritage Series Grandeur nasi projektanci na nowo zinterpretowali ważną część historii Hyundaia jako cudownie unikalne połączenie stylu vintage współczesności, które odzwierciedla nieograniczone możliwości naszej ery [pojazdówelektrycznych]. “ powiedział Hak-soo Ha, szef grupy zajmującej się wnętrzami w Hyundai Design Center.

Hyundai zamierza kontynuować swoją serię Heritage i zapowiada więcej remakeów koncepcyjnych w przyszłości. Nie możemy się doczekać!

Czytaj też: Motoryzacja | Technologia | Ekologia | Ciekawostki | Ciekawostki

źródło: Hyundai Motor Company