Ibis Styles Sarajevo – jeden z najlepiej zaprojektowanych hoteli, jakie widzieliśmy

Otwarty w 2019 roku hotel powstał z myślą o coraz chętniej odwiedzających stolicę Bośni i Hercegowiny turystach, których przyciąga nie tylko egzotyczne zderzenie kultur i malownicza, górzysta okolica, ale także odradzające się po tragicznej wojnie na Bałkanach miasto. Studio MIXD jako motyw przewodni projektu wykorzystało zimowe igrzyska olimpijskie, które odbywały się w Sarajewie w 1984 r. Sportowe wydarzenie do dziś z ogromną nostalgią wspominają sami mieszkańcy.

Liczący 192 pokoje hotel powstał z połączenia istniejącego budynku z nowo wybudowanym wieżowcem. Projektanci z MIXD postanowili wykorzystać jak najwięcej elementów nawiązujących do specyfiki Sarajewa: jego architektury, historii, lokalnego rzemiosła. Za kluczowe uznali oddanie wyjątkowego klimatu  miasta, gdzie spotykają się islam, katolicyzm i prawosławie, gdzie do dziś na ulicach można znaleźć ślady wojennych zniszczeń, gdzie orientalne kafejki i warsztaty rzemieślników sąsiadują z modnymi butikami i klubami.

W doborze materiałów i kolorystyki znalazło to swoje odzwierciedlenie w dużej ilości surowych, wyeksponowanych instalacji, betonowych ścian w korytarzach i lobby. Połączono je z drewnianymi boazeriami w ciepłych tonacjach i lokalnie tkanymi, wełnianymi dywanami o bogatych kolorach i wzorach. Centralny punkt lobby – szisza bar Chill Cafe – cały jest wyłożony barwnymi kobiercami i urządzony meblami autorstwa lokalnych rzemieślników. Lokalne rękodzieło pojawia się w wielu detalach: np. numery pokoi to ręcznie tkane kilimy, a w restauracji jedną ze ścian zdobi konstelacja ręcznie kutych metalowych tac.

Bałkański luz

Na parterze główną przestrzeń stanowi lobby z recepcją i restauracją oraz lounge bar. Na poziomie -1 powstała strefa spa z basenami i saunami. Częścią hotelu jest też restauracja a`la carte – w tym wnętrzu mamy bardzo jasne, zimne kolory i ogromny mural autorstwa Karola Banacha – nawiązujące do zimowego krajobrazu i wspomnianych zimowych igrzysk olimpijskich z 1984 roku. Restauracja łączy się z barem lounge, gdzie znów design jest cieplejszy i bardziej swobodny. Częściowo funkcje siedzisk pełnią        tutaj stare gondole z wyciągu narciarskiego. 

Na 15 piętrze wieży znajduje się przeszklony z trzech stron skybar – Ingman Bar. Nazwano go tak na cześć najwyższej widocznej stąd góry – Ingman – areny olimpijskich zmagań narciarzy. Bar, w którym zgodnie z lokalnymi zwyczajami nie serwuje się alkoholu, zbudowany został z luksferów, a stojące przy nich stołki okrywają baranice. Piękne widoki można podziwiać siedząc na specjalnie zaprojektowanej trybunie i delektując się bezalkoholowymi drinkami, zdrowymi koktajlami oraz tradycyjnymi napojami z tego regionu.

Vućko mówi: Vozdra!

Nawiązania do igrzysk olimpijskich pojawiają się też w innych miejscach. Jest przede wszystkim tematem kilku murali Karola Banacha. W każdym z pokoi znajdziemy na ścianie jedną parę nart vintage – odrestaurowanych i pomalowanych na ciepły pomarańczowy kolor. Przy recepcji wiszą huśtawki wykonane  z kolorowych snowboardów – to ulubione miejsce hotelowych gości, którzy chętnie robią sobie           tu pamiątkowe zdjęcia. Gości hotelu wita zaś spoglądając z portretu nad kominkiem Vućko – olimpijska maskotka.

Piotr Kalinowski to nagradzany architekt wnętrz, znany z projektowania wnętrz komercyjnych. Od wielu lat projektuje dla takich marek jak Novotel, Mercure, Hilton, MGallery czy Selina, ale także dla butikowych hoteli i restauracji czy biur dynamicznych startupów z branży technologicznej, takich jak intive czy WeWork. Pracował z inwestorami z Polski, Wielkiej Brytanii, Kataru czy Bałkanów. Laureat, wraz z zespołem projektowym, nagród International Property Award 2016/2017 i Srebrnego Medalu A’Design Award oraz innych nagród i nominacji.

Sama pracownia MIXD działa w sposób wyjątkowy w branży, wprowadzając unikatowy proces projektowy, który zapewnia wspieranie i projektowanie silnych, indywidualnych marek i przestrzeni. W każdym projekcie, czy jest to lifestylowa przestrzeń pracy, czy luksusowy hotel nie zapomina jednak o potrzebach człowieka i jego komforcie. Pomysły inwestora MIXD przekuwa na wizje, która wdraża stawiając na efektywne i dograne rozwiązania. Studio prężnie rozwija się od początku roku 2018 i ma na swoim koncie współpracę z klientami miedzy innymi z Bałkanów, Indonezji, Panamy, ale także Szczecina lub Wrocławia.

Piotr Kalinowski jest także mocno zaangażowany w projekt luksusowych hotelowych apartamentów na wyspie Bali, projektowanych w duchu zrównoważonego rozwoju oraz upcyklingu, zwracający uwagę na kryzys nadprodukcji plastiku oraz odpady zalewające morza i oceany. Dla panamskiej sieci hosteli Selina projektuje hostele zbudowane na bazie kultury surferskiej rodem z oceanicznej plaży.

Mimo rozwijającej się współpracy z klientami zagranicznymi, Piotr Kalinowski nigdy nie wyprowadził się z rodzinnego Wrocławia, choć dużo podróżuje. Jego rozmowa ze światem to Instagram – za jego pośrednictwem dzieli się wrażeniami z wizyt w ciekawych miejscach, przede wszystkim zwiedzając hotele i biura – @piotr.kalinowsk1.

Marka: ibis Styles, Accor Hotels

Projekt: MIXD

Zespół projektowy: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek, Agnieszka Kaczara

Murale: Karol Banach

Lokalizacja: Sarajewo

Zdjęcia: Pion Studio

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły