Ich forma nawiązuje do budynku. Ławki Pawła Grobelnego ozdobiły hiszpańskie miasto

Ławki Pawła Grobelnego stanęły w mieście Logrono w Hiszpanii. Nowe meble miejskie pojawiły się na placu Ayuntamiento, tuż obok miejskiego ratusza.

Ławki mają 10 m długości. Paweł Grobelny zaprojektował je w taki sposób, aby pasowały do dekoracyjnych słupów budynku Ratusza. To gmach z lat 70., który został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo – laureata między innymi nagrody Pritzkera i Mies van de Rohe. Praca z takim kontekstem była dodatkowym wyzwaniem dla Pawła Grobelnego, który tak opisuje etap powstawania projektu:

Logrono odwiedziłem jeszcze przed pandemią, więc projekt powoli dojrzewał dla tego miejsca. Niezwykle sobie cenię realizacje Rafaela Moneo, więc możliwość pracy z jego budynkiem i placem była dla mnie ciekawym, ale i wymagającym doświadczeniem. Przestrzeń tego placu i budynek są ze sobą bardzo powiązane, szczególnie poprzez rytmy i intuicyjność poruszania się po placu i budynku. Brakowało mi jedynie w tym miejscu większej możliwości odpoczynku i przysiadywania na chwilę. Nie mogłem także w żaden sposób naruszyć budynku, który jest pod opieką konserwatorską, dlatego ławki z jednej strony okalają słupy, jednocześnie ich nie dotykając.

Projekt powstał na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Architektury i Designu Concentrico w Logrono, który poszukuje nowych funkcji i znaczeń w przestrzeni publicznej. Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, ale także bezszelestnym wpisaniem się w istniejący kontekst miasta.


Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine przed Biblioteką Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense oraz przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu. Otrzymał wiele nagród ogólnopolskich i międzynarodowych w zakresie projektowania przestrzeni publicznych.

Ławki i inne meble miejskie Pawła Grobelnego pokazywaliśmy już wcześniej. Jego projekty znajdziecie klikając TUTAJ.

źródło: Paweł Grobelny (www.pawelgrobelny.com)

Czytaj też: Minimalizm | Meble miejskie | Ciekawostki | Hiszpania | Miasto | whiteMAD na Instagramie