DESIGN

Ich wygląd intryguje. Diżka – zestaw beczek do kiszenia warzyw i owoców

Projekt Diżka stworzył Dmytro Nikiforchuk. To zestaw beczek przeznaczonych do kiszenia warzyw i owoców. Projektant nadał im obłe formy, które z jednej strony mogą przywodzić na myśl kosmiczne pojazdy, a z drugiej nawiązują do antropologicznych kształtów kojarzonych z harmonią, łagodnością i doskonałością.

Dmytro Nikiforchuk jest projektantem produktu i grafiki. Zestaw do kiszenia Diżka jest jego najnowszym projektem. Ważną częścią pracy nad całym zestawem jest rzemiosło, zarówno w tradycyjnym rozumieniu, jak i współczesnych przejawach. Projekt powstał w ramach w ramach studiów w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Promotorką pracy jest dr Monika Natkaniec-Papp.

Pomysł na stworzenie zestawu wziął się z analizy sytuacji rynkowej i jej konsekwencjami dla lokalnych rzemieślników. Są oni wypychani na margines relacji rynkowych ze względu na konkurencję z produkcją masową, ale też mają ogromny potencjał w kwestii tworzenia rzeczy w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. To stało się bodźcem inspirującym do przemyśleń na temat sytuacji ekonomicznej i społecznej danej grupy oraz przyczyniło się do realizacji projektu we współpracy z wybranymi rzemieślnikami.

“Diżka” jest przykładem human-oriented podejścia w projektowaniu, stawiającego na zrównanie pozycji twórczy i odbiorcy, zmniejszenia dystansu między nimi oraz zbliżającego “horyzonty oczekiwań”. Projekt jest dedykowany grupie odbiorców, która docenia nie tylko materialny wymiar produktów, a też warunki, w których one powstają – mówi Dmytro Nikiforchuk.

Młody projektant postanowił sprawdzić, jak pt. rzemiosło i obłości mogą oddziaływać na produkt spożywczy. Stworzył więc zestaw beczek o kształcie
kulistym i obłym, nawiązujący do fundamentalnych ilustracji i ujęć całości/harmonii/świata/życia, używanych od początków cywilizacji. Składa się z naczyń do kiszenia, a więc służy procesowi zmiany, transgresji, przejścia z jednej istoty rzeczy w inną.

Wyobraź sobie, że jesz potrawę całkowicie przygotowaną i serwowaną w naczyniu o obłym kształcie. Oprócz podstawowych zmysłów, takich jak zapach i wzrok, pojawia się smak. Skupiając swoją uwagę na obłym kształcie przeprowadziłem badanie, w którym większość ankietowanych stwierdziła, że w tej formie można doświadczyć słodkiego, maślanego, landrynkowego smaku. Czy można więc stwierdzić, że figura wpływa na smak potrawy? – pyta projektant.

fot. Roman Ignatowski

Dlaczego kształt jest kojarzony ze smakiem? Na to pytanie daje odpowiedź Charles Spence. Z ewolucyjnego punktu widzenia kształty kanciaste, gorycz i nasycenie dwutlenkiem węgla wiążą się z zagrożeniem, niebezpieczeństwem. Kanciasta może być broń, gorycz może sugerować truciznę, a smak kwaśny i nasycenie dwutlenkiem węgla, przynajmniej kiedyś, stanowiły wskazówkę, że coś jest przejrzałe i zepsute. Rzeczy słodkie i okrągłe mają natomiast pozytywne konotacje.

Sam proces kiszenia jest sposobem na utrwalanie żywności. W sumie zestaw Diżka składa się z czterech obiektów: Elipsoida, Kula nr 1, Kapsuła, Kula nr 2. Przedmioty wykonane zostały z drewna dębowego, ceramiki, szkła i piaskowca. Ich objętość wynosi od dwóch do aż 14 litrów.

zdjęcia: Roman Ignatowski, Dmytro Nikiforchuk

źródło: Dmytro Nikiforchuk

Czytaj też: Naczynia | Ciekawostki | Minimalizm | Zdrowie | Detal | whiteMAD na Instagramie

fot. Roman Ignatowski
fot. Roman Ignatowski
fot. Roman Ignatowski
fot. Roman Ignatowski
fot. Dmytro Nikiforchuk
fot. Dmytro Nikiforchuk
fot. Dmytro Nikiforchuk

Recent Posts

Modernistyczna kamienica przy Grzybowskiej zionie pustką. Powstaną w niej luksusowe apartamenty

Modernistyczna kamienica stojąca pod adresem Grzybowska 73 w Warszawie powstała w latach 1935 - 1937…

28 marca 2024

Mieszkanie z widokiem na Pragę. Drewniany sufit gra tu główną rolę

Mieszkanie ma 88 m kw. i znajduje się w nowym kompleksie mieszkalnym Smíchov Neugraf w…

28 marca 2024

Rozbetonowano kolejny fragment placu Bankowego. Tak Warszawa rozpoczęła tegoroczny sezon na miejską zieleń

Plac Bankowy będzie bardziej zielony. W narożniku  przy ul. Elektoralnej rozpoczęło się właśnie sadzenie nowych…

28 marca 2024

Jak feniks z popiołów. Wzorowa renowacja Domu Konopackiego na Pradze

Dom Ksawerego Konopackiego był w XIX wieku jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi. Został wybudowany…

28 marca 2024

Paradyż Designers – oto laureaci międzynarodowej edycji konkursu!

Trzecia edycja konkursu Paradyż Designers, organizowanego przez Ceramikę Paradyż, pod patronatem ArchDaily dobiegła końca. To…

28 marca 2024

Plac Wilsona w Warszawie będzie bardziej zielony. Chcieli tego mieszkańcy!

Na placu Wilsona będzie mniej betonu – zastąpią go nowe drzewa, krzewy i kwiaty. To…

28 marca 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej