Identyfikacja wizualna Fordonu, największej i jednej z najstarszych dzielnic Bydgoszczy to praca dyplomowa Emilii Wesołowskiej, absolwentki Collegium Da Vinci. Emilia opowiedziała nam o swojej pracy.
W mojej pracy dyplomowej podjęłam temat identyfikacji wizualnej dla Fordonu. Jest to największa dzielnica Bydgoszczy, która stanowiła kiedyś odrębne miasto, ale w obecnych czasach nie cieszy się tak dużym uznaniem i popularnością.
Podejmując ten projekt, starałam się przede wszystkim stworzyć od podstaw identyfikację wizualną i przedstawić najważniejsze, najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne wartości danego obszaru. Moja praca dyplomowa obejmuje koncepcję wizerunkową dzielnicy, której celem jest nadanie całkowicie innego wizerunku na podstawie kluczowych faktów. historii danego obszaru, ale również ma za zadanie pokazać jak ważną rolę pełni budowanie identyfikacji wizualnej miasta i dzielnicy.Moim celem było zaprojektowanie logo oraz różnorodnych materiałów edukacyjnych i promocyjnych dla dzielnicy, jaką jest Fordon. Dzieje tego obszaru sięgają już roku 1424 i posiadają bardzo ciekawą, wartościową historię. Obecnie można wyodrębnić Stary Fordon i Nowy Fordon, które od 1973 roku zostały przyłączone do Bydgoszczy. Z przykrością trzeba stwierdzić, że od tego czasu coraz bardziej obszar ten jest zaniedbywany i pomijany. Dzieje się tak za sprawą budowy ogromnych blokowisk na terenie Nowego Fordonu. Samą dzielnicę niechlubnie zaczęto nazywać „sypialnią Bydgoszczy” i z roku na rok opinia niestety coraz bardziej się pogarszała. Pojawiały się nawet plotki o panującym tam niebezpieczeństwie oraz dużej liczbie bezdomnych.Głównym zadaniem, jakie sobie wyznaczyłam, było ukazanie Fordonu na nowo, jako przyjaznego i przede wszystkim bezpiecznego obszaru, który posiada wiele walorów pod względem historycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym. Proces projektowania rozpoczęłam od stworzenia logotypu, który byłby adekwatny do dzielnicy i który według mieszkańców jest charakterystyczny. Symbolem Fordonu od wielu lat jest wiewiórka, gdyż tereny, na których położona jest dzielnica to głównie obszary zalesione, a danego ssaka można bez problemu spotkać na spacerze. Zwierzę to stało się na tyle charakterystyczne, że uznano je za rodzaj maskotki dzielnicy. Występuje już jako figurka czy w wersji pluszowej.
O autorce:
Nazywam się Emilia Wesołowska. Jestem absolwentką poznańskiego Collegium Da Vinci na wydziale grafiki wydawniczej. Od zawsze wiedziałam, że sztuka i wszelkie działania związane z twórczością artystyczną to kierunki, w których czuję się najpewniej i dają mi najwięcej satysfakcji. Uwielbiam tworzyć ilustracje, plakaty, logo więc jako pracę dyplomową postanowiłam zebrać wszystkie te elementy i stworzyć identyfikacje wizualną wraz z różnymi dodatkowymi elementami dla mojej rodzinnej dzielnicy w Bydgoszczy – Fordon. Praca powstała pod kierownictwem dr hab. Wojciecha Janickiego, a w chwili obecnej trwają rozmowy i pracę nad realnym wprowadzeniem niektórych tych elementów w życie Fordonu.
Czytaj też: Identyfikacja wizualna | Polscy projektanci | Portfolio | Grafika |Bydgoszcz |
źródło: materiały prasowe / Emilia Wesołowska