IKEA buduje swój najbardziej ekologiczny sklep w Polsce. Otworzą go w Szczecinie

Sklep IKEA w Szczecinie będzie inny niż pozostałe w Polsce. Szwedzka sieć wprowadza w nim wiele ekologicznych rozwiązań. Planowane otwarcie sklepu nastąpi jeszcze w tym roku.

Nowy sklep IKEA w Szczecinie będzie całkowicie niezależny od zewnętrznej sieci ciepłowniczej. Do ogrzania obiektu używana będzie energia pozyskana z ziemi za pomocą gruntowych wymienników ciepła. Tworzą one zamknięty obieg wody, którego centralnym elementem jest pompa ciepła. Jak to działa? Zimna woda wpompowywana jest na głębokość około 100 metrów i tam ogrzewana naturalną energią geotermalną. Następnie woda wpompowywana jest na powierzchnię, a po przejściu przez pompy ciepła używana jest do ogrzania budynku.

Aby korzystać z naturalnej energii, jaką daje ziemia, wykonano 192 odwierty. W przeciwieństwie do innych tego typu inwestycji, w obiegu nie stosuje się glikolu, a jedynie wodę, co jest bezpieczniejsze dla środowiska. Jedynie w okresie najniższych temperatur jako zapasowe źródło ciepła mogą być wykorzystane dwa kotły grzewcze zasilane paliwem ekologicznym z biomasy – pelletem.

W ciepłe dni energia geotermalna będzie źródłem chłodu i wesprze klimatyzację. Natomiast w okresach przejściowych – wiosną, jesienią oraz w czasie dużych różnic temperatur między dniem a nocą – instalacje grzewcze i wentylacja będą działały w trybie freecooling. W tym trybie pompy cieplne są wyłączone, a obiekt jest wentylowany świeżym powietrzem, które w zależności od potrzeb schładza go lub ogrzewa.

Wnętrze sklepu IKEA będzie lepiej doświetlone naturalnym światłem. W Szczecinie zastosowano między innymi przeszklenia w elewacji budynku oraz świetliki rurowe. Zamontowane w nich soczewki skupiają naturalne światło, które następnie trafia do wnętrza. System oświetlenia sztucznego został oparty wyłącznie o energooszczędne żarówki LED.

W obiekcie wykorzystywana będzie woda opadowa. Deszczówka zbierana z dachu sklepu będzie oczyszczana i przechowywana w zbiornikach wewnętrznych obiektu, a następnie wykorzystywana do spłukiwania toalet i podlewania łąki kwietnej, która powstanie wokół budynku. Dodatkowo sklep został wyposażony w monitoring zużycia wody, zapobiegający ewentualnym jej wyciekom.


Łąki kwietne będą otaczały sklep z boku i z tyłu, będą tu rosły także rodzime gatunki drzew, m.in. miododajne lipy zasadzone z myślą o owadach. Natomiast od frontu klientów przywita zieleń o bardziej parkowym charakterze – graby, róże, hortensje i trawy ozdobne.

Na terenie sklepu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Otwarcie ma nastąpić w drugim kwartale 2021 roku.

Na koniec jeszcze ciekawostka. Niewiele osób wie, że IKEA ma w Polsce swoje farmy wiatrowe. Od 2016 roku sześć farm wiatrowych generuje więcej energii, niż firma zużywa we wszystkich sklepach IKEA, centrach dystrybucyjnych, centrach handlowych i biurach w Polsce. Marka podjęła też zobowiązanie, że do 2030 roku stanie się biznesem opartym o gospodarkę o obiegu zamkniętym. Do tego czasu IKEA będzie korzystać wyłącznie z materiałów odnawialnych lub produktów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie będzie zachęcać klientów, by starym meblom dawali nowe życie poprzez oferowanie napraw lub modyfikacje produktów wyposażenia domu.

Czytaj też: Ekologia | IKEA  | Ciekawostki | Szczecin

źródło: IKEA