Do nietypowej transakcji doszło w USA, gdzie IKEA kupiła las o powierzchni 4 tysięcy hektarów. W ten sposób firma zapobiegnie wycince drzew i ochroni ponad 350 gatunków żyjących tam zwierząt.
IKEA kupiła las położony na terenie stanu Georgia, który położony jest w pobliżu dorzecza rzeki Altamaha. Formalnie las kupiła The Ingka Group, która zarządza większością sklepów IKEA.
Decyzję o zakupie lasu koncern tłumaczy chęcią udowodnienia, że odpowiedzialna gospodarka leśna jest możliwa. Według firmy ludzkość powinna chronić lasy i sadzić nowe drzewa, które będą równoważyły liczbę wycinek. Tylko w ten sposób będzie można dostarczać na rynek produkty z drewna, bez straty dla środowiska.
We wszystkich naszych inwestycjach ochrona przyrody ma duże znaczenie. W przypadku tej konkretnej inwestycji ważne jest, by ziemia nie mogła zostać podzielona na małe jednostki i pozostała na zawsze lasem – czytamy przytoczoną przez serwis Next.gazeta.pl wypowiedź dyrektora zarządzającego Ingka Investments Kristera Mattssona, dla telewizji CNN.
Na zakupionym terenie mieszka ponad 350 przedstawicieli gatunków roślin i dzikich zwierząt, w tym sosny długolistne i susły, które są zagrożone wyginięciem. Historia zakupu lasu w USA nie jest jedynym przykładem proekologicznej działalności Grupy Ingka. Od siedmiu lat grupa kupiła ponad 200 tysięcy hektarów terenów zielonych. Do grupy należą też tereny w Estonii, Łotwie, Litwie i Rumunii. Firma może pochwalić się też liczbą siedmiu milionów drzew, które posadziła w różnych częściach świata.
IKEA zapewnia, że do produkcji mebli wykorzystuje drewno pochodzące z odpowiedzialnych źródeł. W grudniu 2020 roku, w ramach kontroli jednego z chińskich dostawców drewna wykryto, że dokumenty dotyczące pochodzenia drewna zostały sfałszowane.
Takie zachowanie dostawcy jest nie tylko nieetyczne, ale stanowi również wyraźne naruszenie naszych wymagań. Jest ono również sprzeczne z podstawami naszego modelu biznesowego oraz wyznawanymi przez nas wartościami – czytamy w wydanym przez IKEA komunikacie.
Efektem było zakończenie współpracy z dostawcą oraz wstrzymanie sprzedaży produktów, których dotyczyła zaistniała sytuacja.
Obecnie na globalny zespół IKEA do spraw dostaw drewna i leśnictwa składa się ok. 40 specjalistów. Zespół nieprzerwanie pracuje nad tym, aby drewno, które trafia do łańcucha dostaw IKEA spełniało nasze surowe wymagania. Stara się także, aby IKEA miała duży wkład w dalszy rozwój odpowiedzialnej gospodarki leśnej na całym świecie – dodaje koncern.
Czytaj też: IKEA | Ekologia | Zieleń | Stany Zjednoczone
źródło: CNN, Next.gazeta.pl