IKEA w Polsce
19.09.1990 Warszawa Ikea Fot. Tomasz Wierzejski / Agencja Gazeta / materiały prasowe IKEA

IKEA w Polsce ma już 30 lat! Archiwalne zdjęcia z pierwszego sklepu

Pierwszy sklep IKEA w Polsce otwarty został w 1990 roku na Ursynowie w Warszawie. To był początek fenomenu szwedzkiej marki w naszym kraju. Z tej okazji zebraliśmy archiwalne zdjęcia z lat 90., na których widać ówczesny design. Co ciekawe, część produktów oferowanych w dniu otwarcia pierwszego sklepu w Warszawie można kupić do dziś!

Podczas otwarcia pierwszego w Polsce sklepu IKEA w 1990 r. obecny był  założyciel firmy,  Ingvar Kamprad. Do tej pory IKEA znana była w Polsce tylko z zagranicznych katalogów, które często były traktowane jak czasopisma wnętrzarskie pełne pomysłów i inspiracji. Sklep miał powierzchnię około 1000 m kw. i był w tamtym czasie prawdopodobnie najmniejszym sklepem IKEA na świecie. Mimo to klienci mieli do dyspozycji ekspozycję kilku gotowych wnętrz. Mebli można było dotykać, siadać na nich, mościć się, sprawdzać, jak bardzo są wygodne. W tamtym czasie nie było to wcale oczywiste – dotychczasowe meblowe ekspozycje były często odgrodzone od klientów taśmą niczym w muzeum. Klienci początkowo nieśmiało podchodzili do tych innowacji, ale bardzo szybko w pełni zaczęli z nich korzystać.

Doskonale pamiętam dzień, w którym otworzyliśmy na warszawskim Ursynowie pierwszy w Polsce sklep IKEA. Był on znacznie mniejszy od tych obecnych jednak i tak przed otwarciem uformowała się  ogromna kolejka. Pierwsi klienci nie mieli śmiałości, żeby siadać na wystawowych meblach, było to dla nich zupełnie nowe doświadczenie, tak samo, jak możliwość kupowania artykułów wyposażenia wnętrz w systemie samoobsługowym. Nowością były również skandynawskie nazwy, które bawiły klientów. Dużą popularnością cieszył się na przykład tapczan NÅRKE, który do dziś z pewnością znajdziemy w niejednym polskim domu – mówi Urszula Wilczak z IKEA Retail w Polsce, Dyrektorka Regionu IKEA Kraków, w sklepie IKEA na Ursynowie – kasjerka i sprzedawczyni mebli.

Następne lata to szybki rozwój kraju i Warszawy, w której miejską tkankę na zawsze wrasta IKEA. Obecnie w stolicy i na przedmieściach są 3 sklepy IKEA (IKEA Janki, IKEA Targówek, IKEA w Blue City) oraz trzy Punkty Odbioru Zamówień IKEA (w CH Blue City, King Cross Praga i Wola Parku).  Dziś, po 30 latach nasze zakupowe zwyczaje uległy zmianom i szwedzka sieć wprowadziła sprzedaż online swoich produktów, które teraz można wygodnie zamówić do domu.

IKEA w Polsce


Tym, co podziwiamy z perspektywy lat jest ponadczasowy design produktów oferowanych w IKEA. W niektórych mieszkaniach do dziś znajdziemy artykuły kupione w pierwszym sklepie na Ursynowie – stolik LACK, regał IVAR, sofę KLIPPAN albo ówczesny bestseler fotel POÄNG . Wszystkie te produkty można kupić w IKEA do dziś! Kiedy rozejrzymy się po naszych mieszkaniach, może odkryjemy również regał ASPIRANT ze skrupulatnie notowaną ołówkiem linią wzrostu naszych dzieci lub nas samych, albo stół SÖRGÅRDEN noszący ślady artystycznej twórczości małych malarzy!

Relacje IKEA z Polską mają jednak dłuższą historię – już w 1961 r. koncern zlecił w naszym kraju produkcję krzeseł z giętego drewna bukowego – ÖGLA.

Czytaj więcej: IKEA  | Meble | Ciekawostki | Wnętrza | Warszawa

fot. Monika Szelachowska, źródło: IKEA