Ikona modernizmu umiera. Trwa wyburzanie kultowej siedziby Burroughs Wellcome

Kultowy budynek, w którym swoją siedzibę miała firma Burroughs Wellcome zaprojektował architekt Paul Rudolph. Obecny właściciel postanowił wyburzyć gmach, nie zwracając uwagi na apele fanów architektury. 

O planach wyburzenia budynku pisaliśmy w listopadzie 2020 roku. Do końca mając nadzieję, że ikona architektury przetrwa. Niestety obecny właściciel, firma United Therapeutics zdecydowała się pójść na skróty i zamiast wyremontować, zaczęła wyburzać gmach na co otrzymała zgodę odpowiednich organów. Firma decyzję o rozbiórce argumentuje azbestem, który znajduje się w ścianach budynku. Na remont i wymianę azbestu nie chciała się zgodzić, twierdząc że jest to zbyt kosztowne.

Znikający budynek stanowi jeden z najlepszych przykładów późnego modernizmu. Siedziba firmy farmaceutycznej Burroughs Wellcome znajduje się w Północnej Karolinie. Paul Rudolph w swojej twórczości słynął z zamiłowania do projektowania budynków użyteczności publicznej utrzymanych w nurcie modernizmu, w których dostrzec można elementy brutalizmu. Do najsłynniejszych dzieł zmarłego w 1997 r.  Rudolpha należą: pawilon Uniwersytetu Yale, Jewett Arts Center w Wellesley College, budynki Southeastern Massachusetts Technological Institute oraz właśnie siedziba firmy Burroughs Wellcome.

fot. getharding , licencja: CC BY-SA 4.0

Budowę białego gmachu ukończono w 1972 r. Obiekt ma dynamiczną formę. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki licznym skosom i kaskadowemu ułożeniu poszczególnych kondygnacji. Co ciekawe, poszczególne elementy zostały zaprojektowane tak, aby w przyszłości można było dodawać kolejne moduły, powiększając powierzchnię całego obiektu.

kadr z filmu Brainstorm (1983 r.)

Futurystyczną formę udało się powtórzyć we wnętrzu, które okazało się być na tyle oryginalne, że w 1983 r. zostało na kilka dni wynajęte na potrzeby filmu Brainstorm (reż. Douglas Trumbull). Polecamy obejrzeć film chociażby po to, aby dokładniej przyjrzeć się tej ikonie architektury.

Czytaj więcej: Modernizm | Architektura | Zabytek

źródło: PAUL RUDOLPH HERITAGE FOUNDATION