Wieżowiec Central Bank of Iraq w Bagdadzie to dosyć symboliczna inwestycja zarówno dla architektów, jak i całego kraju. Budynek powstaje w rodzinnym mieście Zahy Hadid, która nie doczekała się ukończenia wieży. Co ciekawe, inwestycja stanie się też nowym symbolem odradzającego się Iraku. Po 21 latach od rozpoczęcia amerykańskiej inwazji kraj stara się wrócić do stanu sprzed wojny. Jedynym niezbywalnym obiektem na tych terenach jest rzeka Tygrys, a nowy projekt Zaha Hadid Architects ma nawiązywać do jej nurtu.
Rwący Tygrys
W czerwcu 2010 r. islamska grupa paramilitarna wtargnęła do budynku banku i przeprowadziła zamach bombowy. Celem terrorystów były sztabki złota zamknięte w skarbcu. W wyniku ataku zginęło kilkadziesiąt osób, a luksusowy budynek z lat 80. uległ zniszczeniu. Projekt nowego banku został opracowany jeszcze w tym samym roku, a negocjacje pomiędzy Zahą Hadid i instytucją prowadzono w Stambule. Jedna z najsławniejszych architektek dekonstruktywizmu zmarła jednak w 2016 r., czyli dwa lata przed rozpoczęciem budowy. Mimo to estetycznie stonowana dekonstrukcja przedarła się do wieżowca Central Bank of Iraq.
Bryła wieżowca stoi na podeście i rozszerza się ku górze, co nadaje jej dynamicznego wyglądu oraz zapewnia zwiększoną przestrzeń biurową. Wybujałe kształty wieży dodatkowo akcentowane są przez rozwarstwienia fasady. Pofalowane linie pionowe budynku nawiązują do rwącego Tygrysu, który przepływa przez Bagdad. Dynamizm bryły nie odbiera jej solidności i monumentalności. Wysoka na 170 m wieża jest najwyższym budynkiem Bagdadu i zwiastunem nadchodzących, lepszych czasów dla kraju.
Rozwarstwienia fasady otwierają się na rzekę za sprawą dużego przeszklenia. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze doświetlenie wnętrz i gwarantuje zachwycający widok na Tygrys. Kształty fasady związane są także ze szkieletem konstrukcyjnym budynku. Egzoszkielet został wyeksponowany, aby pełnić dodatkowe funkcje estetyczne. Co ciekawe, podium zostanie pokryte zielonymi tarasami i ogrodami, które wpiszą się w okolicę. Świetliki w dachu dolnej części banku wpuszczą dużo światłą do środka. Budynek będzie miał także bezpośredni dostęp do brzegu rzeki, co dodatkowo urozmaici istniejące bulwary w tej części miasta.
Odrodzenie
Warto jeszcze wspomnieć o sytuacji państwa, w którym powstaje wieżowiec Central Bank of Iraq. Choć zakończenie dyktatury Saddama Husajna zwiększyło wolności obywatelskie w Iraku, to nie przełożyło się to na polepszenie jakości życia mieszkańców. Inwazja amerykańska i późniejszy terroryzm razem uniemożliwiły rozwój. Do dziś Irakijczycy uważają, że ich życie było lepsze przed wydarzeniami z 2003 r. Mimo to, rokowania dla ojczyzny Zahy Hadid są dość dobre, szczególnie jeśli uwzględnimy kwestie ekonomiczne. Odradzający się Bagdad stanie się w przyszłości symbolem wielkiej odbudowy całego kraju.
Budynek ma otworzyć się w 2024 r. i godnie reprezentować dziedzictwo kulturowego Iraku. Najnowsze zdjęcia z budowy pokazują, jak dobrze przełożono wizualizacje na rzeczywistość. Przy odpowiednim świetle kolor budynku przypomina piaskowe odcienie bieli, które dobrze komponują się z okoliczną zabudową.
Źródło zdjęć: © Zaha Hadid Architects
Czytaj też: Architektura | Biurowiec | Ciekawostki | Zaha Hadid | whiteMAD na Instagramie