INANI. Mobilna przestrzeń do życia i pracy od studentki Politechniki Poznańskiej

Projekt INANI został opracowany przez studentkę Kaję Bursę dla studentów. Studentka w trakcie studiowania trzeciego roku Architektury na Politechnice Poznańskiej zaprojektowała oraz stworzyła mobilną przestrzeń dla dwóch osób, które mogą tam nie tylko mieszkać i tworzyć, ale także wystawiać projektowaną w nim sztukę. Moduł został zainicjowany przez iQube.pl jako alternatywa dla dotychczasowego mieszkalnictwa studenckiego.

Forma
Ze względu na swoją formę i kształt, obiekt może być transportowany prawie wszędzie drogą lądową lub wodną, nie przypadkowo ma on dokładne wymiary kontenera morskiego. Został skonstruowany na bazie starego kontenera transportowego. Jego prostota i minimalizm oferuje przestrzeń, która może zostać wykorzystana jako miejsce codziennego życia i pracy lub zostać wypełniona dziełami sztuki. Minimalistyczne wnętrze i spektakularny widok mogą dostarczyć odwiedzającym i mieszkańcom niezliczonych inspiracji.Dominantą INANI jest kontrast uwidaczniający się przy pierwszym spojrzeniu. Czerń fasady – oraz biel wnętrza. Aby nadać mu tekstury, jako element fasady użyto przyciemnionego drewna z recyklingu, ułożonego w alternatywną “jodełkę”. We wnętrzu zastosowano charakterystyczną podłogę z kory drzewa korkowego. INANI w dużej mierze zawdzięcza swój wygląd zewnętrzny i wewnętrzny drewnianym ramom okiennym, których drewno pozyskiwane jest z regulowanych lasów z certyfikatem FSC. Obiekt jest w pełni zasilany energią elektryczną, która może być pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu – tym samym stanowiąc zupełnie niezależny obiekt.

Przyszłość
Niestabilna przyszłość, zmienne okoliczności ekonomiczne, polityczne oraz środowiskowe odciskają piętno także na architekturze.Niezbędne jest nowe podejście do projektowania, które względnie jest w stanie dopasować się do zmian środowiskowych. Niewielka architektura mobilna, wykorzystująca recykling jest niezbędna, aby upowszechnić „nowe” pojmowanie jakości przestrzeni, w której żyjemy Wyznaczają ją także Cele Zrównoważonego Rozwoju takie jak m.in: zapewnienie wzorców zrównoważonej konsumpcji i produkcji; podjęcie pilnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom czy zapewnienie wszystkim dostępu do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii w przystępnej cenie.

INANI razem z jego rozwiązaniami funkcjonalnymi i technicznymi ma na celu rzucić nowe światło na zrównoważone, tymczasowe mieszkania studenckie, kolektywne kompleksy mieszkaniowe dla osób starszych, przestrzenie wielofunkcyjne, a nawet ogół mieszkalnictwa. Obiekt pomimo swoich niewielkich rozmiarów, ma szansę stanowić także kulturową zmianę pojmowania życia w małej „kawalerce”, szytej na miarę, a nie „mikro-apartamentów” proponowanych coraz częściej przez deweloperów w bardzo wysokich cenach.

Czytaj też: Polska | Poznań | Polscy projektanci | Ciekawostki | Podróże | Mieszkanie | Portfolio

Tytuł: I​NANI – Mobilna przestrzeń do życia, tworzenia i wystawiania
Lokalizacja: W drodze – obecnie ​Poznań
Autor: ​BURSA STUDIO​- Kaja Bursa
Inwestor: i​Qube.pl
Powierzchnia działki: 27 – ​∞​m2
Powierzchnia użytkowa: ​27 ​m2
Kubatura: ​65​m3