dom weselny Lubaszka

Inny niż wszystkie. Minimalistyczny dom weselny Lubaszka od MEEKO Architekci

Dom weselny Lubaszka zbudowany został w kompleksie hotelowym Rado Resort w Woli Chorzelowskiej. To nowoczesny budynek, w którym architekci połączyli elementy natury z nowoczesnym designem.

Budynek weselno-eventowy o nazwie Lubaszka znajduje się w otoczeniu lasów sosnowych i borów w Woli Chorzelowskiej. Jest otoczony Puszczą Sandomierską. Inwestor chciał zbudować nowoczesny budynek, którego kształt nawiązuje do stodoły. O przygotowanie projektu zwrócił się do architektów z pracowni MEEKO Architekci.

Projektanci zaproponowali stworzenie prostej bryły, która wykończona została elementami z modrzewia syberyjskiego. W ten sposób nawiązali do rosnących w pobliżu drzew i podkreślili jego naturalny, nieco wiejski charakter. W towarzystwie otaczających go lasów budynek wydaje się, jakby stał tu od wielu lat.

Wielkoformatowe przeszklenia odsłaniają wnętrza głównych części funkcjonalnych obiektu. Z zewnątrz prowadzą one w intuicyjny sposób do poszczególnych części budynku, natomiast z wnętrza pozwalają na stały kontakt użytkownika z otoczeniem. Ponadto wielkie szklane tafle odbijają naturalne leśne otoczenie oraz błękit nieba, sprawiając tym samym wrażenie jakby budynek zlewał się z nimi w jedną całość.

dom weselny Lubaszka


Dom weselny Lubaszka to zespół czterech połączonych ze sobą stodół o różnych rozmiarach. Ich wielkość oraz kształt podąża za funkcją wewnątrz. Stodoły przykryte są dwuspadowymi dachami wykończonymi blachą na rąbek i połączone są ze sobą łagodnym przejściem w postaci stropodachu płaskiego. Wejścia główne zaakcentowane zostały dynamicznymi wycięciami w bryle budynku oraz kontrastową kolorystyką. Program funkcjonalny obiektu obejmuje główną salę bankietową (z możliwością podziału na pół), dwa przestronne lobby, zespoły toalet, szatnie, salę zabaw dla dzieci, bar całoroczny, grill-bar zewnętrzny oraz pełne zaplecze gastronomiczne do obsługi sali bankietowej. Przed obiektem zaprojektowany został plac zabaw dla dzieci oraz zewnętrzne tarasy wypoczynkowe. Obiekt jest stanie pomieścić do 300 osób na jednej uroczystość. Główna sala bankietowa została zbudowana jako wielofunkcyjna, drewniana przestrzeń wyposażona w oświetlenie i dźwięk, która zapewnia elastyczność dostosowywania się do różnych ustawień i wydarzeń.

Lubaszka jest miejscem, które ma żyć przez cały rok, niezależnie od dnia tygodnia, czy godziny. To doskonałe miejsce nie tylko na wesele, ale także szkolenie, zabawę z dziećmi lub randkę za miastem – mówi arch. Kamila Fijałkowska-Janiec, MEEKO Architekci.

Projekt wnętrza budynku ściśle odwołuje się do leśnego kontekstu i charakteru usług. W głównej sali bankietowej jest wyeksponowana drewniana więźba dachowa wykonana w technologii drewna klejonego. Drewniane i kamienne wykończenia połączone z wielkimi przeszkleniami okien otwartymi w stronę lasu, tworzą unikalną i kameralną atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci gości. Dodatkowego sznytu dodają meble z litego drewna i metalu, industrialne oświetlenie oraz ręcznie formowane kafelki.

Czytaj też: Ciekawostki | Drewno | Elewacja | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Zespół autorski: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec / MEEKO Architekci

Współpraca autorska: Monika Piguła, Damian Maj / MEEKO Architekci

Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy

Lokalizacja: Wola Chorzelowska, Gmina Mielec, PL

Powierzchnia działki: 4 900 m2

Powierzchnia użytkowa: 1 150 m2

fot. Maciej Jeżyk / ONI STUDIO, źródło: MEEKO Architekci