Instagramerka młotkiem zniszczyła rzeźbę w Warszawie. Wideo trafiło na Instagram

Rzeźba “Chłopca z żółwiem” jest elementem fontanny zdobiącej Dolinę Szwajcarską w Warszawie. Wczoraj do serwisu Instagram trafiło wideo, na którym widać nastolatkę uderzającą rzeźbę młotkiem.

Dolina Szwajcarska to ogród powstały w 1786 r. W jego centralnej części znajduje się fontanna z 1951 r., którą zaprojektowali architekci: Zygmunt Stępiński i J. Dworakowska. Socrealistyczne rzeźby cherubinów wykonane zostały przez R. Łukianowa. Prócz “Chłopca z żółwiem” fontannę zdobi rzeźba “Chłopca z krokodylem”. Rzeźby już od jakiegoś czasu były popisane, jednak wcześniej nikt tak jawnie nie niszczył ich młotkiem. Widać to na wideo, które trafiło do serwisu Instagram, a na którym oznaczona jest @juliaslonskaa. Wideo szybko zniknęło z Insta Stories, jednak dotarliśmy do archiwalnego nagrania:

Skontaktowaliśmy się z bohaterką nagrania. W rozmowie z naszą redakcją potwierdziła, że udała się ze znajomymi do Dolinki Szwajcarskiej, gdzie spożywali alkohol. Ktoś wręczył jej do dłoni młotek i zachęcił do zniszczenia rzeźby. W chwili zdarzenia nie zdawała sobie sprawy, że dewastuje przestrzeń publiczną.

Podczas rozmowy zapewniła, że żałuje i przeprasza, i zobowiązała się wesprzeć jedną z instytucji chroniących dzieła sztuki.

fot. główna – zdjęcie ilustracyjne

Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!