Instalacja artystyczna przy Bramie Poznania. “Wiara! Cho nad rzekę”

Instalacja artystyczna przy Bramie Poznania powstała z okazji 10-lecia powstania jednego z najbardziej charakterystycznych współczesnych obiektów na mapie Poznania. Projekt “Wiara! Cho nad rzekę” ma zachęcać poznaniaków do odwiedzania Bramy Poznania i Ostrowa Tumskiego, które jest jednym z najważniejszych miejsc w historii stolicy wielkopolski, ale i całego kraju. 

Już od 10 lat  inspiracją dla Bramy Poznania jest Ostrów Tumski – wyjątkowe miejsce, które dało początek miastu i państwu. Dziesięć wieków jego istnienia wypełniły ciekawe postacie i wydarzenia, których świadkami są zachowane do dziś zabytki. Ekspozycja pierwszego w Polsce Centrum Interpretacji Dziedzictwa wykorzystująca słowo, obraz, światło, barwę i muzykę, tworzy klimat pozwalający przenieść się w przeszłość i odkrywać tajemnice wyspy katedralnej.

Podczas wizyty w Bramie Poznania można m.in. wybrać się na audiowycieczkę po Ostrowie Tumskim, która prowadzi przez najciekawsze zabytki i wnętrza najstarszej katedry w Polsce. Rzeka Cybina, która opływa Ostrów Tumski, była świadkiem pierwszych rozdziałów ich historii. Brama Poznania Zarządzana przez miejską instytucję kultury – Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygląda się rzece, zamieszkującym ją roślinom i zwierzętom, jednocześnie obserwując ją. Sama okolica to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku i relaksu, oferująca spacery, jazdę na rowerze i rolkach, a także bogatą ofertę gastronomiczną poznańskiej Śródki. Brama Poznania tworzy najlepsze warunki do spotkań z przeszłością i naturą, licząc na to, że pozytywne doświadczenia zainspirują odwiedzających do dalszej przygody z dziedzictwem.

Jednym z przedsięwzięć realizowanych przez Bramę Poznania była rezydencja artystyczna Open Call Wyspa. Konkurs ten miał na celu wyłonienie projektu instalacji artystycznej której lokalizacja znajdzie się w bliskim sąsiedztwie obiektu lub bezpośrednio będzie oddziaływać na niego i jego przestrzeń. Podstawowym założeniem było zaangażowanie społeczności lokalnej poprzez zaproszenie jej do współautorstwa w ramach warsztatów. Istotne stało się również podkreślenie wzajemnych relacji człowiek – natura oraz danie odbiorcom przestrzeni na wypowiedź i zastanowienie się nad fenomenem tego miejsca.


“Jako pracownia projektowa wemakethings, mieliśmy niesamowitą przyjemność realizować instalację artystyczną właśnie dla Bramy Poznania. Planując instalację mieliśmy na względzie nie tylko kwestie estetyczne, ale również ekologiczne i ideowe. Materiały użyte przy projekcie „Wiara! Cho nad rzekę!” zostały dobrane w sposób mający na uwadze dobro naszej planety. Po okresie wystawienia każda z rybek znajdzie dom u swojego autora, a ewentualne elementy uzupełniające zostaną poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane. Dzięki technologii LED, ograniczeniu dziennego czasu świecenia i odpowiedniemu doborowi komponentów, koszt poboru energii to niecałe 3 złote na dobę. W wemakethings z dumą wykorzystaliśmy poznańską pomysłowość, pomoc i umiejętności niesamowitych uczestników warsztatów, zamykając budżet realizacyjny projektu w kwocie 5 tysięcy złotych. Nasza instalacja miała przede wszystkim zwrócić uwagę na ekosystemy rzeczne Warty i Cybiny, które są ogromnym atutem miasta Poznania. Rozpoczęcie dyskusji na temat ich przyszłości oraz dbanie o nie jest obowiązkiem każdego Poznaniaka i Poznanianki. Inspiracją do projektu stały się poznańskie neony, które niegdyś rozświetlały miasto. Rozplanowując ideę, która miała posłużyć jako motyw przewodni projektu wyszliśmy z założenia, że rzeka to życie.” – mówią autorzy instalacji 

To właśnie nad nimi były lokowane osady, wsie i miasta. Mimo to Cybina w okresie letnim wręcz wysycha; suszę i brak opadów powodują niski stan lustra wody i praktycznie znikomy nurt. Bez wody ekosystem zanika. Projekt “Wiara! Cho nad rzekę!” to koncepcja instalacji artystycznej, której głównym medium jest światło oraz mnogość elementów. Centralnym założeniem było wytworzenie wspólnie z uczestnikami warsztatów elementów świetlnych, których kształty wzorowane są na gatunkach ryb rodzimych dla Warty i Cybiny. Projekt zakłada także popularyzację wiedzy na temat ekosystemu wodnego tych rzek oraz podkreśla jego znaczenie, zachęcając do otaczania przyrody szacunkiem. Lokalizacja instalacji na kładce łączącej Ostrów Tumski ze Śródką, a dokładniej Galerię Śluza z Bramą Poznania, w nocy spowoduje odbicie kształtów ryb w płynącej wodzie, co stworzy iluzję ruchu.

“Jest to wyraźne wołanie o pomoc dla przyrody oraz podkreślenie znaczenia wody dla świata. Projekt “Wiara! Cho nad rzekę” nie tylko zwraca uwagę na życie rzeki, lecz także stanowi element społeczny, tworząc nową i wyjątkową społeczność chwilowego współtworzenia sztuki publicznej. Niesamowitym elementem jest też aspekt dumy w pozytywnym znaczeniu. Każdy z autorów miał możliwość stworzenia unikalnej sztuki  w przestrzeni publicznej i powiedzenia: “Patrzcie! Ta rybka po lewej to moja! Ma na imię Pyrka, jest kiełbem i żyje w Cybinie.” – dodają 

Michał Kościuk, założyciel wemakethings projektuje od dziecka. Tytuł inżyniera architekta zdobył na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i od lat realizuje swoje marzenia o tworzeniu unikalnych przestrzeni. Podejmuje się projektów architektonicznych, wnętrz, a także instalacji artystycznych, starannie dopasowując każdy projekt do potrzeb i stylu życia klientów. Jego podejście opiera się na głębokim zrozumieniu klientów i ich codziennych potrzeb, co pozwala mu tworzyć nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i osobiste przestrzenie. Bez względu na to dla kogo projektuje, jego celem jest zapewnienie klientom miejsca, które będą mogli nazwać swoim domem. Michał projektuje dzisiaj, ale zawsze z myślą o przyszłości.

Instalacja artystyczna przy Bramie Poznania działa codziennie od godziny 21:30-23:00 z Mostu Biskupa Jordana w Poznaniu. 

źródło: Materiał Prasowy / WE MAKE THINGS / https://linktr.ee/wemakethings.com.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie  | Sztuka | Poznań | Muzeum | Oświetlenie | RzeźbaNajpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły