Intrygujące rzeźby Zdzisława Beksińskiego w Ogrodach Królewskich na Wawelu

Zdzisław Beksiński był nie tylko malarzem, ale również utalentowanym artystą-rzeźbiarzem. W Ogrodach Królewskich na Wawelu można poznać tę szerzej nieznaną część jego twórczości. Od 27 kwietnia w zielonej scenerii Zamku Królewskiego jest prezentowana wystawa „Beksiński. Rzeźby”, na której można zobaczyć 14 intrygujących prac artysty.

– Plenerową ekspozycją rzeźb Zdzisława Beksińskiego kontynuujemy tradycję organizowania wystaw w Ogrodach Królewskich na Wawelu. Po Józefie Wilkoniu i Bronisławie Chromym przyszedł czas na prezentację intrygującej twórczości Beksińskiego, która może zaskoczyć niejednego miłośnika jego osiągnięć malarskich. Wystawa w ogrodach to także wyjątkowa okazja, by zwiedzić Zamek z całymi rodzinami, a przede wszystkim najmłodszymi odbiorcami sztuki, w przyjaznej i swobodnej atmosferze – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jak informują organizatorzy, wśród rzeźb można zobaczyć monumentalne dzieła Makbet i Hamlet, które w renesansowym otoczeniu zyskują nowy sens interpretacyjny. „Jasność i bujność świata natury, z których słyną wawelskie ogrody, spotkają się na wystawie z mrokiem i niepokojem wyrażonym w twórczości Beksińskiego, wciąż otoczonej aurą tajemnicy” – informuje Zamek Królewski na Wawelu.

„Rzeźby Zdzisława Beksińskiego, to zbiór bardzo zróżnicowany, od form ażurowych, lekkich, poprzecinanych, wydrążonych, po pełniejsze bryły z licznymi zagłębieniami i otworami przypominającymi zwielokrotnione oczodoły. Beksiński zdecydowanie nie utożsamiał rzeźby z zamkniętą formą i jednolitą bryłą, eksperymentował z jej materialnością. Hamlet to postać, a raczej dalece przetworzony wizerunek ludzkiej postaci, wyciągnięty, mocno wygięty, niestabilny i wymagający postumentu, tworzący formę tronu lub fotela. Szeroki tors stanowi naturalne oparcie, szpiczaste, zadarte do góry kolana formują kształt siedziska. Skala, smukłość postaci, zniekształcenie figury oraz czerń patyny potęgują wrażenie odrealnienia. Powierzchnia rzeźby nie jest już tak gładka jak w przypadku głów, pojawiają się żłobienia i efekt faktury. Hamlet jest przykładem dzieła abstrakcyjnego, które jest jednocześnie dziełem figuratywnym, choć dalekim od realizmu” – piszą z kolei kuratorzy wystawy, Małgorzata i Marcin Gołębiewscy.

Wystawa będzie dostępna do 1 października. 19 maja, w trakcie Nocy Muzeów, Ogrody Królewskie i rzeźby Zdzisława Beksińskiego będzie można odwiedzić za symboliczną złotówkę.

Tekst: Tomasz Kobylański na podstawie informacji prasowych

Zdjęcia: Jeremi Dobrzański

Zobacz również: Ciekawostki | Rzeźba | Wystawa | Wydarzenia  | Sztuka | Kraków