DuneCity w Mielnie najlepszym projektem architektonicznym świata

Główną nagrodę w prestiżowym konkursie „MIPIM Architectural Review Future Project Awards” w kategorii Regeneration i Masterplanning zdobyła koncepcja zabudowy 40-hektarowego terenu w gminie Mielno przy kanale jamneńskim.

Konkurs organizowany przez „The Architectural Review” towarzyszy Światowym Targom Nieruchomości, które co roku, w połowie marca, odbywają się w Cannes. Jest to najważniejsze wydarzenie na świecie, które skupia w jednym miejscu cały sektor związany z branżą nieruchomości. Do udziału w konkursie zgłoszono blisko 250 projektów z całego świata – projekt Dune City był jedynym z Polski jaki został do niego zakwalifikowany. W tegorocznym konkursie były to projekty pochodzące z najpoważniejszych rynków inwestycyjnych (USA, Europa, kraje arabskie, Afryka i Daleki Wschód). Wartość niektórych, w ramach przyszłych nakładów na realizację, sięga setek milionów dolarów. Projekty zgłaszały do konkursu uznane pracownie architektoniczne. Wśród nich duńska BIG Bjarke Ingesl Group, należąca do absolutnej światowej czołówki, która zaprezentowała koncepcję ośrodka wypoczynkowego na Tajwanie.

Nagrodzony w Cannes projekt „Dune City” to całościowa koncepcja zagospodarowania 40 ha gruntów położonych na mierzei pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim – począwszy od granic miejscowości Mielno-Unieście, w kierunku wschodnim. Licząc wzdłuż brzegu morskiego teren ten ciągnie się na długości prawie 2,5 km; w najwęższych miejscach ma szerokość zaledwie 200 metrów. Przygotowane przez szczecińską pracownię Studio Architektoniczne Sietnicki opracowanie zakłada powstanie nad Bałtykiem nowego miasta, które docelowo byłoby w stanie przyjąć w jednym czasie kilkanaście tysięcy osób. Miałoby ono głównie charakter całorocznego ośrodka rekreacji i turystyki, atrakcyjnego dla wielu grup ludzi, ale również byłoby dużym centrum konferencyjno – kongresowym. Dune City chce w przyszłości wybudować mieleńska Firmus Group, której prezesem jest Norweg Stein Knutsen.

Zdjęcia: materiały prasowe