IO 2020 w Tokio. Tak będzie wyglądała pochodnia, logo i piktogramy!

Niedawno poznaliśmy nowe szczegóły dotyczące zbliżających się Igrzysk Olimpijskich. Wiemy już, jak będzie wyglądała pochodnia olimpijska, a także, w jaki sposób prezentowane będą dyscypliny sportowe! 

Od dłuższego czasu znamy też logo IO 2020. Zebraliśmy dla Was wszystko w jednym miejscu! 

Zacznijmy od pochodni olimpijskiej.
Przypomnijmy, że tradycyjnie pochodnia odpalana jest w Olimpii od promieni słonecznych, a następnie przedstawiciele różnych państw oraz dyscyplin biegnąc w sztafecie przekazują go kolejnym reprezentantom. Sztafeta kończy się w miejscu organizacji igrzysk w momencie odpalenia znicza olimpijskiego, który płonie aż do zakończenia imprezy. Najbliższe igrzyska odbywać się będą w 2020 roku w Tokio. To właśnie projektanci z tego kraju zaproponowali kształt pochodni. 

Pochodnia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio inspirowana jest kwitnącą wiśnią, która jest odwiecznym symbolem Japonii.

Pochodnia ma 71 centymetrów długości i wykonana została z aluminium pokrytego różowym złotem. Jej projekt stworzył Japończyk – Tokujin Yoshioka. Projektant zaproponował, by pochodnia miała kształt kwiatu wiśni, a jej szczyt mają zwieńczyć płatki kwiatu reprezentujące 5 kół olimpijskich symbolizujących pokój. Co ciekawe, pochodnia powstała z materiałów pochodzących z recyklingu odpadów powstałych podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło Japonię w 2011 roku.

Co z piktogramami?
Piktogramy również są ciekawym elementem zbliżających się igrzysk olimpijskich. Za ich projekt odpowiada artysta japońskiego pochodzenia Masaaki Hiromura. Japończyk stworzył interpretację wszystkich 37 dyscyplin sportowych w postaci prostych obrazków inspirowanych piktogramami z olimpiady w 1964 roku, która również obyła się w Tokio. To właśni wtedy po raz pierwszy w historii zaproponowano wykorzystywanie piktogramów, by lepiej komunikować widzom obecne wydarzenia i zawody. Obrazki będą wykorzystywane na plakatach, zaproszeniach, podczas konferencji prasowych, a także podczas samych zawodów sportowych za pośrednictwem telewizji.

Jak będzie wyglądać logo Igrzysk Olimpijskich 2020?
Logo IO 2020 w Tokio zostało zaprezentowane już jakiś czas temu, jednak chcielibyśmy Wam przybliżyć jego wygląd. Projekt logotypu zbliżających się igrzysk stworzył Asao Tokolo. Były student Tokyo Zokei University zaproponował figurę składającą się z prostokątów, które razem tworzą kształt przypominający z jednej strony kulę ziemską, mającą symbolizować dostępność igrzysk dla wszystkich, natomiast z drugiej, kojarzy się z wieńcem laurowym, którym tradycyjnie nagradza się zwycięzców. 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły