Jak będzie wyglądać designerska pamiątka z Zakopanego? Zgłoś projekt

Bazarowy klimat atakuje turystów z każdej strony. Rozstanie z kiczem zapowiada Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Wszystko za sprawą organizowanego konkursu, którego celem jest zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne o łącznej wartości ponad 20 tysięcy złotych, a sama pamiątka w przyszłości trafi wprost do rąk turystów. Termin nadsyłania projektów został przedłużony do 10 października 2019 roku.

Na Krupówkach czy w drodze na Gubałówkę oglądamy je z uśmiechem. Po pewnym czasie przekładamy z miejsca na miejsce, szybko jednak z półki trafiają do pudła, aż wreszcie lądują w piwnicy czy na śmietniku. Czy tam jest ich miejsce? Może warto przemyśleć, jakie pamiątki przywozić, tak by na długo przywracały dobre wspomnienia z odwiedzanych miejsc?
Tandetne pamiątki są dowodem krótkowzroczności. Współczesny odbiorca docenia wysoką jakość, staranne wykonanie czy lokalne pochodzenie produktu. Poszukuje pamiątek dobrze zaprojektowanych, a to z kolei stanowi wyzwanie dla designerów czy instytucji kultury. Świadomość tego ma Muzeum Tatrzańskie, które zwraca się do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala. To właśnie im zamierza powierzyć stworzenie oficjalnej, oryginalnej pamiątki z Zakopanego. Symbolu, który kojarzony będzie ze stolicą polskich gór. Idealna pamiątka z Zakopanego powinna więc łączyć podhalańskie tradycje, kulturę i wyjątkową przyrodę. Punktem wyjścia mogą być wszelkie stereotypy związane z Podhalem. Zaś jej celem – walka z erą „made in China”.
Do konkursu można przystąpić indywidualnie bądź w zespołach. Swoimi pomysłami dzielić się mogą doświadczeni designerzy czy studia projektowe, ale także pół-amatorzy, pasjonaci dziedzictwa kulturowego Podhala czy studenci. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury w składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Bogna Świątkowska, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa i Anna Wende-Surmiak wybiorą przyszłą pamiątkę z Zakopanego. Organizatorem konkursu jest obchodzące w tym roku 130-lecie istnienia Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

 

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu wraz regulaminem znajdują się na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl/konkurs-pamiatka-z-zakopanego.
Organizator: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły