Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspólnie z SARP ogłasza konkurs na koncepcję projektu architektonicznego Pawilonu Polski na EXPO 2025 Osaka, Kansai.
Poprzeczka została powieszona wysoko. Podczas wcześniejszego EXPO w Dubaju pawilon Polski autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine.
Pawilon Polski był faworytem od samego początku. 17 jurorów z całego świata uznało, że to jeden z najbardziej „eleganckich i wysublimowanych pawilonów, dzieło sztuki, dojrzałe, edukacyjne, inspirujące doświadczenie. Pawilon, który niczego nie narzuca odwiedzającym”, jest zrównoważony, subtelny w wyrazie, oddający w piękny sposób, za pomocą metafory ptaków w locie, ideę mobilności. Czy sukces uda się powtórzyć?
EXPO to największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-kulturalne na świecie. Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły konkurs na koncepcję architektoniczną Pawilonu Polski. Do 24 listopada trwa nabór zainteresowanych udziałem biur projektowych. Polska jest jednym z pierwszych dziewięciu oficjalnych krajów członkowskich nadchodzącej Wystawy Światowej.
Bardzo cieszy nas to, jak doceniony został Pawilon Polski na Expo w Dubaju. Jego popularność obserwowaliśmy poprzez ogromną liczbę odwiedzających i liczne prestiżowe nagrody, które otrzymaliśmy. Mamy nadzieję, że ten sukces uda się powtórzyć w Japonii. Dlatego już teraz rozpoczynamy przygotowania do Wystawy Światowej EXPO 2025 Osaka, Kansai i ogłaszamy start konkursu na projekt architektoniczny. Wierzymy, że otwarta rywalizacja pozwoli wyłonić najlepszych z najlepszych i Pawilon Polski na nadchodzącym Expo będzie równie wspaniały, jeśli nawet nie lepszy od poprzedniego – mówi Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Mamy to! Pawilon Polski w Dubaju zwycięzcą World Expo Awards
Konkurs realizowany będzie w formule flamandzkiej. Oznacza to, że nie jest konkursem o charakterze anonimowym i podzielony będzie na dwie części. Do pierwszego, trwającego do 24 listopada br. etapu, mogą zgłosić się wszystkie zainteresowane biura architektoniczne. W ramach wstępnej kwalifikacji wymagane będzie jedyne ogólne portfolio, koncepcja Pawilonu Polski na tym etapie nie jest konieczna. Przesłane zgłoszenia przeanalizuje jury składające się z siedmiu sędziów – trzech reprezentantów Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz czterech przedstawicieli ze strony Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Po ogłoszeniu wyników nastąpi faza warsztatów, podczas których prezentowane będą koncepcje architektoniczne Pawilonu. W II etapie udział weźmie trzy-pięć wybranych biur architektonicznych. Celem konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Pawilonu Polski i zagospodarowania terenu przyległego podczas EXPO 2025 w Osace. Koncepcje projektowe powinny łączyć założenia ideowe koncepcji polskiej obecności na Wystawie Światowej oraz podtematu strefy, w której znajdzie się Pawilon Polski na terenie EXPO z oryginalnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi i technologicznymi.
Stowarzyszenie Architektów Polskich traktuje pawilony wystawiennicze Polski na Wystawach Światowych Expo jako wyjątkowo prestiżową formę twórczości architektonicznej. Stanowią one fantastyczną wizytówkę polskiej architektury, tym cenniejszą, że o niebywałym zasięgu wynikającym z liczby gości odwiedzających wystawę. SARP zawsze włączał się w działania kreujące Pawilon Polski na kolejnych Expo – zaznaczył Marek Szeniawski, Sekretarz Generalny SARP.
Każdy z uczestników konkursu, który weźmie udział w drugim etapie oraz złoży kompletną pracę konkursową otrzyma wynagrodzenie w wysokości 10 000 PLN brutto. Zainteresowanie udziałem w konkursie biura architektoniczne mogą liczyć także na niezależnie od wynagrodzenia nagrody pieniężne wynoszące łącznie 100 000 PLN brutto za I, II i III najlepszy projekt. Autorzy zwycięskiej koncepcji zostaną ponadto zaproszeni do negocjacji umowy na uszczegółowienie koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski na EXPO 2025 Osaka, Kansai.
Możliwość zaprojektowania Pawilonu Polski na Wystawę Światową EXPO 2020 była dla nas niezwykłym doświadczeniem i wyróżnieniem. Cieszymy się, że pracownia WXCA mogła być częścią tak prestiżowego przedsięwzięcia i miała okazję podzielić się swoją wiedzą i profesjonalizmem. Projekt Pawilonu Polski był dla naszego międzynarodowego zespołu także wyjątkowym wyzwaniem. To właśnie takie, niezwykłe i doniosłe wyzwania jak reprezentacja własnego kraju na arenie międzynarodowej są marzeniem i dumą każdego architekta – podkreśla Marta Sękulska-Wrońska, Architektka i Partner w pracowni WXCA.
Więcej formalnych informacji można znaleźć na stronie konkursu https://1031.konkurs.sarp.pl.
źródło: materiały prasowe PAIH
Czytaj też: Japonia | Ciekawostki | Architektura w Polsce | Elewacja | whiteMAD na Instagramie