Jak będzie wyglądać Rynek Jeżycki w Poznaniu? Znamy dwie koncepcje

Poznaliśmy dwie koncepcje zagospodarowania targowiska Rynek Jeżycki w Poznaniu. To miejsce, które jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców, jednak muszą oni robić zakupy korzystając z infrastruktury, która odbiega od współczesnych potrzeb.

Decyzja o stworzeniu rynku w sercu Jeżyc zapadła już w 1891 r. Handel w tym miejscu odbywa się od ponad stu lat. W Poznaniu obecnie działa kilka podobnych rynków, na których mieszkańcy mogą kupić warzywa, owoce i produkty do domu. Kilka lat temu pojawił się pomysł, aby całe miejsce przebudować. Będzie to możliwe już w 2020 r., kiedy ruszy remont biegnącej w pobliżu ulicy Dąbrowskiego. 

Koncepcje architektoniczne przygotowali architekci z pracowni Decone. Według ich propozycji Rynek Jeżycki ma się zmienić w miejsce spotkań, które będzie przyjazne mieszkańcom, a zaproponowana architektura ma jeszcze bardziej zachęcić ich do zakupów tutaj. Pomóc w tym ma układ straganów. Architekci proponują, aby na rynku powstały szerokie aleje, między którymi zbudowane zostaną nowoczesne wiaty ze straganami. Obie koncepcje zakładają również posadzenie w tym miejscu zieleni, której obecnie brakuje. Według koncepcji rynek zyska również nową, równą nawierzchnię.

Różnice między koncepcjami są niewielkie, sprowadzają się do zmiany układu stoisk oraz wykorzystanych elementów. W jednym wariancie rynek ozdobiony jest targowiskami o jasnym kolorze, w innym stragany wykonane są z ciemnego metalu ozdobionego drewnem. Elementem spójnym jest nowoczesny kształt zadaszenia o nieregularnej formie oraz świetliki w dachu, przez które na stragany mają wpadać promienie słońca. Ostateczny projekt powstanie po zakończeniu konsultacji. Teraz miasto czeka na opinie mieszkańców.


Koncepcje przebudowy zaprezentowano w Urzędzie Miasta Poznania. W spotkaniu uczestniczyli wiceprezydent miasta Mariusz Wiśniewski, przedstawiciele spółki Targowiska Poznańskie, przedstawiciele Rady Osiedla Jeżyce oraz kupcy, którzy handlują na targowisku. 

źródło: UM Poznań