Jak będzie wyglądać stadion Edmunda Szyca w Poznaniu? Rusza konkurs

Miasto Poznań wkrótce ogłosi konkurs na koncepcję urbanistyczną, dzięki której dowiemy się, jak będzie wyglądać stadion imienia Edmunda Szyca oraz przylegające do niego tereny. To atrakcyjnie położony obszar w Poznaniu, który może być impulsem do rozwoju centrum miasta.

Stadion powstał niemal sto lat temu. Przez lata nie był jednak remontowany i dziś o jego obecności świadczą już resztki zabudowań. Stadion zbudowano pod koniec lat 20. XX wieku z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie dwuetapowy konkurs na koncepcję zmian.

Chcemy wykorzystać potencjał tych terenów biorąc pod uwagę oczekiwania mieszkańców i uwzględniając naturalne uwarunkowania przyrodnicze. Ten teren to wielkie wyzwanie dla architektów i urbanistów. Jestem jednak przekonany, że otrzymamy koncepcje, które w przyszłości, po ich zrealizowaniu, będą dla poznanianek i poznaniaków powodem do dumy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Obszar konkursu obejmuje kwartał ograniczony ulicami: Królowej Jadwigi, Droga Dębińska, o. M. Żelazka i Dolna Wilda. To tereny stadionu Szyca, byłego targowiska Bema, a także tereny należące do POSiR, Warty Poznań oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

Przygotowania do konkursu trwały blisko dwa lata. Jego ogłoszenie było poprzedzone licznymi spotkaniami. Zebraliśmy wiele głosów różnych środowisk, o tym jak wyobrażają sobie to miejsce. Sądowi konkursowemu przewodzić będzie architektka krajobrazu Izabela Małachowska-Coqui. Jest to ekspertka o  międzynarodowej renomie, która z pewnością będzie mogła chłodnym okiem przewodzić pracom tego sądu – zaznaczył Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, Architekt Miasta.


Do grona jury miasto chce zaprosić architektów krajobrazu, architektów, urbanistów, Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz rektora Akademii Wychowania Fizycznego. Do sądu konkursowego zaproszeni zostali też przedstawiciele Rady Miasta Poznania oraz Rady Osiedla Wilda.

Pula nagród to 190 tys. zł. Każdy uczestnik zakwalifikowany do drugiego etapu ma zagwarantowaną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Na zwycięzcę zaś czeka 100 tys. zł. Przewidziano również drugą i trzecią nagrodę, odpowiednio w wysokości 25 tys. zł i 15 tys. zł.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.poznan.pl/architektura. Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 9 grudnia 2022 r. Wyniki mamy poznać w drugim kwartale 2023 r.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Urbanistyka | Poznań | Ciekawostki | Sport | whiteMAD na Instagramie