Jak budować nowoczesne hale sportowe? Nasi sąsiedzi dają przykład

Miejskie hale sportowe mogą być jak małe dzieła sztuki. Architekci z czeskiej pracowni Consequence forma architects udowodnili to projektując budynek w miejscowośći Nový Hrozenkov. Udało im się połączyć minimalistyczną formę z nowoczesnymi rozwiązaniami, które zachęcają do aktywności fizycznej.

Hala sportowa osadzona została w dolinie rzeki Bečvy we wschodnich Czechach. Projektując budynek architekci chcieli dostarczyć miejscowośći współczesnej architektury, która jednocześnie wprowadzi coś świeżego i oryginalnego.

Nowa hala sportowa powstała jako miejsce dla uczniów pobliskiej szkoły. Obiekt można też wynająć na prywatne wydarzenia. Nowoczesne wnętrze wyłożono boazerią, która wizualnie ociepla obiekt oraz poprawia panującą wewnątrz akustykę. Atrakcją Sali jest ściana wspinaczkowa, która wiedzie aż po sufit boiska i go przebija. To swego rodzaju sportowa dominanta obiektu. Po zdobyciu jej najwyższego punktu na sportowca czeka nagroda – unikalny widok na okolicę.

Po wschodniej stronie umieszczono trzy duże okna, które kadrują atrakcyjne widoki na zielone sąsiedztwo. Najniższe okno zachęca publiczność do zajrzenia, a wewnętrzny metalowy parapet służy jako dodatkowe miejsce do siedzenia dla uczniów. Pozostałe dwa okna są dostępne z wewnętrznej trybuny i zapewniają piękny widok na centrum miejscowości oraz trasę kolejową.

Elewacja budynku wykonana została z drewnianych profili i połączona z tynkowaną powierzchnią o delikatnych fakturach. Hale sportowe mające drewniane elementy na elewacji wyglądają nowocześniej i lepiej komponują się z przyrodą.


Co ciekawe, nad projektem Sali sportowej pracowała architektka Janica Šipulová, która przed laty chodziła do tej podstawówki. Dodatkowo w ramach prac wyremontowano też stary budynek szkoły. Zbudowano nowe wejścia, wymieniono instalacje techniczne, wyremontowano szatnie, zaplecze sportowe oraz salę fitness na parterze.

Architekci planują też remont ogrodów szkoły oraz boisk urządzonych pod gołym niebem. Te ostatnie będą doskonałym miejscem do organizowania sportowych rozgrywek zwłaszcza latem.

Czytaj też: Podróże | Sport| Edukacja | Ciekawostki | Czechy | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły