Jak ceglane klocki. Nowa inwestycja przy al. Piłsudskiego w Łodzi

Projekt założenia przygotowali architekci z pracowni Design Lab Group. Nowa inwestycja ma zostać zrealizowana przy al. Piłsudskiego 82. Architekci planują wypełnić działkę budynkami o mieszanej funkcjonalności, pomiędzy którymi powstanie publiczna przestrzeń.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w oparciu o specustawę mieszkaniową. Obszar objęty projektem pełnić dotychczas funkcję przemysłową, jednak w proces wycofywania działalności przemysłowej z centrów miast uwalnia tereny, które mogą zająć budynki o funkcji mieszkaniowej.

Atutem lokalizacji jest możliwość łatwego dojazdu do centrum Łodzi oraz innych dzielnic miasta. Sprzyja temu bliskość al. Piłsudskiego – jednej z głównych arterii Łodzi. W pobliżu znajdują się liczne przystanki komunikacji miejskiej. Kolejnym atutem ma być sąsiedztwo terenów zielonych. Proponowana zabudowa uzupełni obudowę jednej z głównej arterii komunikacyjnej Łodzi. Zastąpi istniejące na terenie działki obiekty drukarni i stacji benzynowej, wpisując się skalą i estetyką w otoczenie.

Projektowane od strony południowej budynki zostały zaplanowane jako trzy wieże na rzucie ośmiokąta. Pierwsza wieża od zachodu różni się od pozostałych detalem wykończenia, wysokością, a także odległością od al. Piłsudskiego. Poprzez wysuniecie w kierunku południowym koresponduje z zlokalizowanym w narożniku skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego obiektem Forum 76. Pozostałe dwie wieże są wycofane na tą samą odległość od ulicy, jak dwa punktowce kompleksu biurowego Symetris Business Park. Wewnątrz terenu nieruchomości zaproponowano budynek o tarasowym charakterze i wysokości zwiększającej się w kierunku północnym.

Miejsce wyróżniać mają otwarte przestrzenie publiczne, które wypełnione zostaną zielenią. Strefy między budynkami będą otwarte i płynnie połączą się z infrastrukturą miasta.

Architekci zadbali o to, aby elewacje budynków nie były jedynie okładziną, ale stanowiły integralny element kreujący atmosferę przestrzeni publicznej. Zastosowano dwa powtarzalne moduły, które różnią się materiałem i detalem. Pierwszy moduł, zastosowany w podstawowej bryle budynku podkreśla rytmiczność układu zabudowy, nadając jej spójny i uporządkowany charakter. Drugi moduł powstał dla wgłębionych tarasowych elementów. Ten ostatni ma podkreślać przestrzenną dynamikę budynku.

Kontrast między dwiema warstwami nie tylko podkreśla schodkową formę brył, ale też wzmacnia wrażenie głębi i lekkości. Taki projekt pozwolił stworzyć elewację, która nie jest monotonna lecz bogata wizualnie. Dodatkowo różnicowanie materiałów wzmacnia efekt gry światła i cienia. Budowa kompleksu prawdopodobnie ruszy w 2027 r.

Zespół projektowy: mgr inż. arch. Maciej Taczalski mgr inż. arch. Karolina Taczalska mgr inż. arch. Mateusz Cyganek mgr inż. arch. Maciej Mądry mgr inż. arch. Marta Golec mgr inż. arch. Zuzanna Kowalczyk mgr inż. arch. Artur Piórek inż. arch. Daria Bartosik stud. arch. Jakub Szymański

źródło: Design Lab Group

Czytaj też: Łódź | Blok | Osiedle | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie