Ta premiera zainteresuje osoby, które zajmują się tworzeniem cyfrowych treści. Marka Samsung zaprezentowała nową serię Galaxy Tab S10. Tablety zyskały zaawansowane narzędzia wykorzystujące technologię AI, które wspomagają produktywność i kreatywność. Przekonałem się o tym podczas pracy w redakcji.
Już ponad 30 lat temu Andy Warhol używał swojego domowego komputera, by tworzyć sztukę. Król pop-artu korzystał wtedy z bardzo prostego edytora graficznego i stworzył cyfrowe wersje swoich słynnych dzieł, między innymi „Puszkę Campbell” czy „Narodziny Wenus”. Część prac, które przygotował z pomocą myszki komputera, odnaleziono na dyskietkach przechowywanych w Andy Warhol Museum w Pittsburghu. Ciekawe, jakie dzieła sztuki Warhol stworzyłby, gdyby miał do dyspozycji najnowocześniejsze narzędzia ze wsparciem sztucznej inteligencji?
Centrum kreatywności
Najczęściej tabletów używamy do przeglądania sieci, mediów społecznościowych czy oglądania filmów. Seria Galaxy Tab S10 nadaje się do tego doskonale. Duży ekran i wysokiej jakości dźwięk zadowolą użytkowników serwisów streamingowych. Jednak możliwości urządzeń serii jest dużo więcej! Nie będę tu pisać o kwestiach technicznych. Te można znaleźć na stronie producenta (TUTAJ). Zwrócę uwagę na funkcjonalność. Do czego taki tablet może się przydać i dla kogo może być dobrym wyborem?
Branża kreatywna obejmuje coraz więcej zawodów. Wśród nich są projektanci graficzni i ilustratorzy. Między innymi dla nich powstał specjalny rysik S Pen, który jest dołączony do zestawu. Rysik oferuje zaawansowane możliwości projektowania. Na ekranie można tworzyć plakaty, rysować obrazy czy przerabiać już istniejące. Dzięki funkcji Sketch to Image można w kilka sekund stworzyć kolorowe grafiki. Wystarczy wstępny szkic tego, co siedzi w naszej głowie, a funkcja AI błyskawicznie zmieni roboczy rysunek w bardziej rozbudowany obraz. Rysik S Pen wspiera pracę również na innych aplikacjach, takich jak Goodnotes, LumaFusion, Noteshelf, Clip Studio Paint, PicsaArt i Sketchbook.
Generowanie obrazów to duży atut urządzenia. Jego możliwości mogą się przydać też architektom wnętrz. Już podczas pierwszego spotkania z klientem będą mogli szybko przygotować koncepcyjną wizję jakiegoś rozwiązania. Co ważne, tablet Galaxy S10 daje możliwość dodawania obiektów do zdjęć. Przykład: wystarczy że architekt zrobi zdjęcie (pustego jeszcze) salonu i w odpowiednim miejscu naszkicuje stół z krzesłami. AI rozpozna nawet prosty szkic i szybko wygeneruje zdjęcie z nowymi meblami w środku. Aby trafniej oddać pożądany efekt do wyboru będzie kilka propozycji mebli. Warto odnotować, że tak powstała grafika jest fotorealistyczna, AI analizuje nawet natężenie światła, by stworzyć jak najbardziej rzeczywisty obraz.
Pomocnik w pracy
S Pen nie służy jednak wyłącznie do rysowania. To dobry asystent codziennej pracy, a dzięki funkcji Circle to Search with Google przyspiesza realizację zadań. Tu znowu mogę podać przykład architektów wnętrz. Kiedy klient przesyła zdjęcia inspiracyjne, podpowiadając, jak ma wyglądać jego przyszłe mieszkanie, można szybko przygotować listę zakupów. Wystarczy rysikiem zakreślić wybraną część zdjęcia, by wyszukiwarka Google znalazła dany przedmiot.
O tym, jak niewielkie urządzenie może ułatwić wykonywanie codziennych zadań przekonałem się sam. Zadaniem redakcji jest dostarczanie wysokiej jakości tekstów, pokazywanie najciekawszych tematów. Na tablecie mogę błyskawicznie przejrzeć serwisy informacyjne, sprawdzić nowe projekty architektoniczne czy dotrzeć do technologicznych nowinek. Galaxy Tab S10 jest stworzony do pracy w multitaskingu. Przełączanie się między aplikacjami jest błyskawiczne, a dzielenie ekranu wpływa na efektywność pracy. Nawigację po urządzeniu wspomaga sztuczna inteligencja, która dostosowuje ustawienia, by korzystać z nich bardziej intuicyjnie. Wielkim atutem tabletu jest mobilność – zadania mogę wygodnie wykonywać gdziekolwiek. Pisząc artykuły jestem jednak „tradycjonalistą” i wybieram fizyczny kontakt z przyciskami, w tym miejscu sprawdza się etui Book Cover z klawiaturą.
Kilka dni temu przeprowadziłem wywiad z projektantem, który zarejestrowałem korzystając z funkcji dyktafon w tablecie. Po zakończeniu rozmowy zaczęła się magia. Wspierany sztuczną inteligencją Galaxy Tab S10 dokonał transkrypcji całego wywiadu, czytelnie rozróżniając mój głos od głosu rozmówcy. Wcześniej korzystając z tradycyjnego pliku audio, musiałem samodzielnie spisywać wywiad, to żmudne i czasochłonne zajęcie. Dzięki automatycznej transkrypcji wywiadu na tekst, mogłem już pracować na gotowych wypowiedziach, dokonać ich redakcji w pliku tekstowym. Jak bardzo żałuję, że takiego sprzętu nie było na rynku, kiedy jeszcze byłem studentem. Dyktafon w Galaxy Tab S10 z powodzeniem zapisze całą treść wykładu i przygotuje krótkie podsumowanie, wskazując w punktach najważniejsze kwestie.
Rozrywka pod ręką
Po pracy tablet z powodzeniem będzie służyć jako mobilne centrum rozrywki. Oglądanie filmów czy granie w gry jest płynne, a dzięki powłoce antyrefleksyjnej ekran jest wyraźny nawet w słonecznym świetle. Dodatkowo technologia Vision Booster poprawia widoczność w silnym oświetleniu, analizując jasność otoczenia i zmieniając nasycenie ciemnych obszarów czy zwiększając jego ostrość. Wrażenia wizualne są więc na najwyższym poziomie.
Galaxy Tab S10 to smukłe urządzenie dostępne w dwóch kolorach – grafitowym i eleganckim granatowym. Ramka wokół ekranu jest cienka, a umieszczone podzespoły zostały dobrze wyważone, dzięki czemu urządzenie można trzymać stabilnie. Tablet dostępny jest w dwóch wariantach Galaxy Tab S10+ oraz Galaxy Tab S10 Ultra. Wszystkie cechuje wysoka jakość wykonania i wszystkie spodobają się fanom minimalistycznego designu.
Więcej o nowych produktach Samsung na stronie: www.samsung.com/pl.
Czytaj też: Technologia | Grafika | Fotografia | Detal | Architekt | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.