Jak dzieło sztuki. Tak przejścia dla pieszych i rowerzystów budują w Estonii

Pod estońską nazwą “Sindlinahk. Vaksali tunnelid ja sild” kryje się przejście dla pieszych i rowerzystów, które zbudowano w mieście Tartu w Estonii. Konstrukcję zaprojektowali architekci z pracowni PART architects. Nie jest to tylko element infrastruktury. Krągłe kształty mają sprawić, że tunel będzie atrakcyjnym miejscem i zachęci pieszych i rowerzystów do aktywności.

Całość składa się z kładki dla pieszych i tunelu tuż pod nim. To swego rodzaju węzeł, ułatwiający poruszanie się po mieście. Architekci nadali przejściu wizualnie miękkiego kształtu. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki licznym zaobleniom. Wewnętrzne ściany ozdobiły sto tysięcy “gontów” z klinkieru, które ułożono w wielobarwną mozaikę. Przejście nie pełni więc wyłącznie funkcji infrastrukturalnej, ale pozytywnie wpływa na wygląd tej części miasta.

Budowa przejścia była konieczna, ponieważ w ostatnich latach między dzielnicami podróżowało coraz więcej rowerzystów. Nowe przejście dla pieszych i rowerzystów ma umożliwić im bezpieczne poruszanie się w atrakcyjnym otoczeniu.

Poruszanie się w przestrzeni miejskiej powinno być płynne i łatwe. Idealnie byłoby, gdyby środowisko oferowało też różnorodne doświadczenia. Być może (dzięki takiej konstrukcji – przyp. red) więcej osób będzie poruszać się pieszo. Dlatego zdecydowaliśmy się uformować kładkę i tunel w jeden zespół krajobrazowy, który nie dominuje, ale się wyróżnia. Zachęca do bezpośredniego doświadczenia, a nie podziwiania z daleka – mówią autorzy projektu.


Chcąc osiągnąć pożądany rezultat architekci sięgnęli po nieoczywisty materiał. “Gont” ceramiczny został zabarwiony w czterech odcieniach, od srebrnego do miodowego, a jego powłoka sprawia, że w promieniach słońca delikatnie zmienia swój odcień.

Nowa konstrukcja w Tartu była nominowana w konkursie Nagroda UE w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohego na najładniejszą nową architektoniczną realizację w Europie.

zdjęcia: Tonu Tunnel (www.tonutunnel.com)

projekt:  PART – Practice for Architecture, Research and Theory (www.part.archi)

Czytaj też: Miasto | Komunikacja miejska | Estonia | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły