Jak Feniks z popiołów. Stara fabryka Wigencja w Łodzi wypiękniała

O jej remoncie pisaliśmy już rok temu. Zabytkowa fabryka Wigencja w Łodzi została dokładnie wyremontowana. W środku trwają ostatnie prace wykończeniowe. Wkrótce w budynku zacznie działać teatr.

Dawna fabryka zbudowana została ponad sto lat temu. Przemysłowy obiekt znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 75/77, tuż obok Off Piotrkowskiej. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu ceglany budynek straszył powybijanymi oknami i brudną elewacją. Gruntowny remont pokazał, jak wielki potencjał tkwi w przemysłowym gmachu.

Rewitalizacja fabryki Wigencja to jeden z najdroższych projektów w programie łódzkich rewitalizacji. Inwestycja pochłonie ponad 42 mln zł. Dzięki tej kwocie udało się wyremontować elewacje, dach i przebudować wnętrze. W dawnych halach produkcyjnych zbudowano scenę Teatru Pinokio oraz przestrzeń dla Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży.

Kończymy jedną z trudniejszych inwestycji. Rewitalizacja zabytku, połączona z gruntowną przebudową i pełnym zagospodarowaniem terenu, do tego w centrum miasta, jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Przed nami ostatnia prosta. Wykonawca prowadzi prace wykończeniowe we wnętrzach. Trwają też prace na zewnątrz, przy nasadzeniach zieleni oraz zagospodarowywaniu podwórza – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.


Odnowiony budynek po otwarciu będzie najnowocześniejszym teatrem w Łodzi. W środku widzowie będą mogli korzystać z dwóch scen, a artyści z profesjonalnego zaplecza produkcyjnego. W dawnej przędzalni będzie też mała scena do kameralnych wydarzeń. Duża sala pomieści jednocześnie 150 widzów, a mała 52. W pozostałej części powstanie centrum sztuki pełniące funkcję ośrodka współczesnej edukacji artystycznej. Dodatkowo w budynku działać będzie księgarnia, biblioteka i restauracja.

Podczas remontu zachowano stare elementy. Spacerując po budynku będzie można dostrzec elementy przemysłowe. W miejscu dawnej tkalni zbudowano część biurową, sale warsztatowe i garderoby.

Ukłonem w stronę historii jest szedowy dach w foyer, ale też pięknie zabezpieczone drewniane belki. W całym kompleksie tych zabytkowych elementów jest ok 2 tys. m kw. – czytamy na stronie lodz.pl.

Co ciekawe, wzdłuż budynków powstało przebicie kwartału. Spacerując będzie można przejść z ulicy Sienkiewicza do Off Piotrkowska. Z nowego szlaku będą mogli korzystać rowerzyści. Całość uzupełnią nowe nasadzenia zieleni wokół budynku.

fot. Radosław Jóźwiak, źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Czytaj też: Łódź | Kamienica | Renowacja | Cegła | Sztuka | whiteMAD na Instagramie