Jak lampion z wikliny. Pawilon Polski na EXPO 2005

Najbliższa Wystawa Światowa EXPO odbędzie się w 2025 r. w Japonii. Dwadzieścia lat wcześniej EXPO również odbywało się w tym kraju. Przypominamy, jak wyglądał Polski Pawilon na EXPO 2005 w prefekturze Aichi.

Expo 2005 w japońskiej prefekturze Aichi trwało od 25 marca do 25 września. Jego hasło przewodnie to “Mądrość natury”. W wydarzeniu zaprezentowano pawilony 121 państw.

Projekt pawilonu wyłoniony został w konkursie architektonicznym, który zorganizowano w 2004 r. Co ciekawe, architekci nie mogli projektować dowolnej formy. Organizatorzy przygotowali “szkielety” budynków. Było to podyktowane kwestiami bezpieczeństwa, pawilony musiały być odporne na ewentualne trzęsienie ziemi. Uczestnicy konkursu musieli ograniczyć się do zaprojektowania fasady oraz aranżacji wnętrza.

W konkursie zwyciężyła koncepcja, którą przygotował krakowski architekt Krzysztof Ingarden oraz artysta plastyk Aleksander Janicki z zespołem. W ich koncepcji pawilon stał się lekką konstrukcją przypominającą balon. Obłe kształty elewacji udało się osiągnąć dzięki wiklinowej formie, która przenikała do wnętrz. Wiklina zdawała się otulać pawilon i nadała mu organicznej formy. Surowiec został naniesiony na odpowiednio wygięte stalowe elementy. Dekoracyjny element został ręcznie naniesiony na poszczególne fragmenty. Zajęli się tym artyści z rejonu Rudnika nad Sanem.

Wgłębieniem w elewacji zaznaczono wejście do budynku. Aranżacja przestrzeni została zaplanowana w taki sposób, aby gościom pozwalała odkrywać ekspozycję w formie spaceru przez przekrój Polski. Od najniższego punktu – morza, aż po najwyższy – górskie szczyty. Elementem zdobiącym pawilon była szklana rzeźba “Dusza Fortepianu” autorstwa Tomasza Urbanowicza.


Otulenie pawilonu Polski wikliną okazało się strzałem w dziesiątkę. Pomysł spodobał się gościom oraz ekspertom. Projekt zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę główną Contractworld 2006 w Hanowerze czy nagrodę „Projekt Roku 2005” Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Sukcesem też okazał się Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju projektu polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner. Budynek otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards, co oznacza, że był najładniejszym pośród wszystkich wystawiających się państw. Zdjęcia polskiego pawilonu znajdziecie TUTAJ.

A jak będzie wyglądać Pawilon Polski na EXPO 2025 Osaka, Kansai? Tego dowiecie się z artykułu TUTAJ.

źródło: INGARDEN & EWY (www.iea.com.pl)

Czytaj też: Detal | Elewacja | Minimalizm | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły