Jak może wyglądać Warszawa za 30 lat? Ruszyła wystawa prac studentów

Śmiałe wizje studentów można oglądać w ramach wystawy współorganizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa i Grupę Saint-Gobain. Koncepcyjne projekty młodych architektów pokazują, jak może wyglądać Warszawa w 2050 roku. Wystawę można oglądać do 18 września przy warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak.

“Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – to znana sentencja, której autorem jest filozof Lao-tzu. Takim pierwszym krokiem są projekty koncepcyjne, pokazujące potencjał tkwiący w zastanej architekturze. Wywołują one dyskusję, skłaniają do przemyśleń i mogą stanowić początek wielkich zmian. Na wystawie można zobaczyć Podmoście i Bulwar Karskiego na Starym Mieście, place Teatralny i Konstytucji, ulicę Targową na Pradze Północ, ulicę Waliców, Dworzec Wschodni, Most Śląsko-Dąbrowski, a nawet Aleje Jerozolimskie, które zostały “ukryte” pod ziemią.

Projekty przygotowali młodzi architekci i urbaniści z Politechniki Warszawskiej. Ich prace są pokazują, jak zgodnie z trendami rozwoju miast przyszłości, mogą w ciągu najbliższych dekad zmienić się zakątki Warszawy. Autorami projektów są Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska oraz Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra przy Politechnice Warszawskiej. Merytorycznie młodych autorów wspierał prof. Radosław Achramowicz.

Nasza wizja Warszawy przyszłości koreluje z zauważalnymi na świecie trendami. Oddajemy w niej miasto warszawiakom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu Aleje Jerozolimskie proponując ich nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie Podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz Bulwarów z architekturą Starego Miasta. Most Śląsko-Dąbrowski może natomiast być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Wisły. Mamy oczywiście więcej propozycji. Zapraszam do odwiedzenia wystawy – mówi Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.

Studenci oparli swoje projekty o wnioski z raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050 opracowanego przez ekspertów Grupy Saint-Gobain i Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć wiemy, że osiągalne już dziś – mówi Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.

 

Podczas otwarcia wystawy przemawiała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m. st. Warszawy.

Opublikowany w grudniu 2021 roku raport oparto na pierwszym tego typu w historii Polski foresight (badanie nt. prawdopodobnych ścieżek długoterminowego rozwoju), dzięki któremu określono trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju polskich miast w perspektywie kolejnych 30 lat. Raport powstał we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością.

Z raportu wynikało również, że najszybciej status miasta przyszłości w Polsce ma szansę osiągnąć Warszawa. Kilka miesięcy później opracowanie doczekało się kontynuacji. Studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Warszawskiego bazując na pierwotnej publikacji opracowali raport Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych.

Pełne opracowanie raportów: Polskie Miasta Przyszłości 2050 oraz Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych, wraz z opisem metodologii ich powstania oraz scenariuszami przyszłości, można znaleźć pod adresem: www.miastaprzyszlosci2050.pl.

Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiechowskiego “Wiecha” 4
Czas: 17 sierpnia – 18 września 

PS w czerwcu zakończył się międzynarodowy konkurs Saint-Gobain Architecture Student Contest, w którym wzięli udział studenci z 220 uczelni z całego świata. W ostatniej edycji musieli stworzyć projekt rewitalizacji działki, która położona jest obok dworca wschodniego w Warszawie. Najlepszy projekt przygotował zespół z Finlandii. Naszą relację z konkursu przeczytacie klikając TUTAJ.

źródło: Saint-Gobain 

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | WystawaEkologia | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z Saint-Gobain.