Pięć sposobów na czyste powietrze w domu. Korzystaj z nich każdego dnia

Jakość powietrza, którym oddychamy w domu zależy od tego, jaki jest jego stan za oknem. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy sprawić, że powietrze w mieszkaniach będzie czystsze. Zebraliśmy dla was kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym możecie zadbać o jego optymalną jakość.

Poziom zanieczyszczeń w powietrzu w miastach w Polsce monitoruje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Inspektorzy wykonują badania, analizując stan powietrza na terenie wszystkich województw. Szczególną uwagę zwracają na sezon grzewczy, który trwa od połowy września do połowy kwietnia, kiedy domy jednorodzinne często ogrzewamy, korzystając z pieców lub kominków. Ostatnia analiza wyników pomiarów jakości powietrza w sezonach grzewczych obejmuje okres od 2017 do 2023 r. i opublikowana została na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska 22 czerwca 2023 r. (zobacz TUTAJ). Według tych danych jakość powietrza w Polsce wprawdzie ulega poprawie, jednak nasz kraj w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej ma wiele do nadrobienia. Na mapach Europy przedstawiających jakość powietrza, polskie miasta ciągle oznaczone są żółtymi lub czerwonymi punktami. To znak, że nie jest dobrze. Na mapie poniżej można zobaczyć jakość powietrza w Europie w niedzielę 26 maja 2024 r.:

źródło: Europejska Agencja Środowiska, dostęp: 27 maja 2024 r.

Jak oczyszczać powietrze?

O czyste powietrze w domu można zadbać, stosując kilka praktycznych wskazówek. W ciepłych miesiącach należy możliwie często wietrzyć mieszkanie. Popularne aplikacje w telefonie pozwalają szybko sprawdzić stan powietrza w miejscu, gdzie mieszkamy. W dni, kiedy jakość powietrza oznaczona jest jako “bardzo dobra”, warto zostawić otwarte okno na cały dzień. Również zimą wskazany jest dostęp do świeżego powietrza. Aby nie wychłodzić mieszkania, warto wtedy przewietrzyć pomieszczenie, otwierając szeroko okno, ale tylko na chwilę. Nawet kilkadziesiąt sekund wystarczy, by wymienić powietrze.

O dobrą jakość możemy zadbać korzystając z oczyszczaczy powietrza. To małe urządzenia, które wyłapują najdrobniejsze cząsteczki m.in. PM2,5, PM10, kurzu, a nawet czadu. Takie oczyszczacze są najczęściej przenośne i możemy korzystać z nich w pomieszczeniach, w których akurat przebywamy. Część urządzeń posiada funkcję jonizacji, która oczyszcza powietrze z alergenów i drobnoustrojów. Ich wydajność zależy od wybranego modelu.

Palacze tytoniu powinni rozważyć rezygnację z palenia w domu, czy mieszkaniu. Dym uwalnia do powietrza substancje smoliste i jest źródłem charakterystycznego zapachu. Mniej szkodliwą alternatywą okazują się podgrzewacze tytoniu, takie jak Pulze, który dzięki zastosowanej technologii nie generuje uciążliwego zapachu. Ponadto produkt emituje o 96 proc. mniej substancji szkodliwych w porównaniu do tradycyjnych wyrobów tytoniowych. To wszystko sprawi, że dom będzie wolny od zapachu i dymu tytoniowego, bez potrzeby ciągłego wietrzenia i używania tylko przykrywających woń świec czy odświeżaczy powietrza w sprayu.

Oddychanie w domu jest przyjemne, kiedy powietrze wolne jest od innych przykrych zapachów. Działając twórczo w kuchni, szykując obiad czy kolację dla najbliższych, koniecznie należy korzystać z okapów. O ile aromat potraw bywa przyjemny, to już zbyt intensywny może męczyć. Skuteczny okap uchroni meble, tkaniny czy ubrania przed przesiąknięciem uciążliwym zapachem czosnku lub cebuli. Pamiętajcie też o czystych i drożnych układach wentylacyjnych.

Warto też ozdobić wnętrze roślinami oczyszczającymi powietrze. Które z nich robią to najskuteczniej? Listę roślin sporządziła Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Oczyszczone dzięki nim powietrze poprawia nastrój, pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć. Zieleń we wnętrzach obniża też poczucie stresu. Wśród wskazanych roślin doniczkowych są między innymi: zielistka, dracena wonna, palma bambusowa, bluszcz pospolity, chamedora wytworna, chryzantema wielokwiatowa, daktylowiec niski, fikus benjamin, skrzydłokwiat czy paprotka.

Dom jest miejscem, w którym spędzamy przynajmniej połowę naszego życia. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jakość powietrza, którym w nim oddychamy. Stosowanie tych kilku przytoczonych wyżej porad nie wymaga od nas wielkiego nakładu sił, czy poświęcenia cennego czasu, a zaowocuje poczuciem komfortu, wpłynie na dobry nastrój i zdrowie. Warto o tym pamiętać.

źródło: materiały prasowe, opracowanie redakcji

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Ciekawostki | Dom jednorodzinny | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły