Jak ożywić nadmorską przestrzeń? Tutaj wystarczyło zwykłe rusztowanie

Miasto Rijeka w Chorwacji w przyszłym roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Do sprawowania tej funkcji miasto przygotowuje się już od kilku lat. Jednym z przykładów zmian jest atrakcyjne zagospodarowanie nabrzeża nad Adriatykiem.

Rijeka położona jest w północno-zachodniej Chorwacji, nad Zatoką Rijecką morza Adriatyckiego. Na co dzień mieszka tam blisko 130 tysięcy ludzi. W sezonie turystycznym populacja staje się jeszcze liczniejsza. Rijeka jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i posiada największy w Chorwacji port handlowy, rybacki i tranzytowy. Część z infrastruktury portowej lata świetności ma jednak za sobą. Uczestnicy warsztatów RE:EASA 2018 wpadli na pomysł, aby tchnąć nowe życie w jeden z opuszczonych portowych budynków.

Level Up to projekt, w ramach którego stworzono tymczasowe rusztowanie artystyczne. Rusztowanie ma formę schodów, na których można wypoczywać podziwiając morski krajobraz. Schodkowa platforma wiedzie na dach niewielkiego pawilonu, gdzie powstała strefa do wypoczynku i organizowania wydarzeń. Młodzi projektanci zaadaptowali w ten sposób część industrialnego budynku Export Drvo, który zbudowany został w latach 50. XX wieku.


W sumie powstała przestrzeń o wielkości 110 m kw., dzięki której zapomniany budynek znów zaczął tętnić życiem. Co prawda platforma odwiedzana jest najczęściej wieczorami i w weekendy, jednak projekt młodych architektów przypomniał o potencjale, jaki drzemie w nadmorskich budynkach przemysłowych – taki był główny cel przyświecający ich projektowi.  

zdjęcia: Rahul Palagani

projekt: Brett Mahon, Joonas Parviainen, Saagar Tulshan, Shreyansh Sett