Wzniesienie konstrukcji dachowej wymaga wiedzy, doświadczenia oraz poświęcenia sporo czasu już na etapie planowania projektu budowlanego. Wytrzymały i estetyczny dach to nie tylko wizytówka dla budynku, ale także podstawowy element chroniący mury i wnętrze domu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
Jesteś na etapie budowy domu jednorodzinnego i masz w planach wzniesienie dachu kopertowego? Potrzebujesz konkretnej dawki wskazówek i informacji, aby stworzyć stabilną, trwałą i estetyczną konstrukcję dla swojego domu. Zobacz, jak prawidłowo przygotować dach kopertowy i o czym nie możesz zapomnieć na etapie wznoszenia konstrukcji.
Czy dach kopertowy to dobry wybór dla domu?
Konstrukcja dachu kopertowego ze względu na duże nachylenie poszczególnych połaci dachowych jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Skośne połacie radzą sobie ze skutecznym odprowadzaniem śniegu, deszczu, a także nie ulegają zniszczeniu pod wpływem silnych podmuchów wiatru.
Zalety dachów kopertowych to:
- wysoki poziom wytrzymałości,
- masywna konstrukcja odporna na wiatr,
- doskonała sztywność konstrukcji drewnianej,
- szeroki zakres zastosowania – od nowoczesnych po klasyczne budynki.
Minusem wykorzystywania dachów kopertowych jest konieczność skrupulatnego stworzenia projektu budowlanego, który powinien uwzględniać: kąt nachylenia połaci, układ krokwi, wymiary całej konstrukcji oraz sposób łączenia poszczególnych elementów drewnianych.
Budowa dachu kopertowego – krok po kroku
Pierwszym etapem związanym ze wznoszeniem dachów kopertowych jest przygotowanie projektu budowlanego. Bez tego nie będziesz w stanie stworzyć stabilnej konstrukcji zgodnej z normami dekarskimi.
Do konstrukcji dachu kopertowego potrzebujesz takich elementów, jak:
- krokwie, czyli grube belki nośne,
- murłaty podtrzymujące krokwie,
- łatwy do mocowania poszycia dachowego,
- membrana dachowa,
- Kontrłaty.
Kiedy masz już projekt, możesz rozpocząć właściwe prace nad dachem. Te przebiegają następująco:
- Montaż murłat, czyli podstawowego elementu nośnego dla konstrukcji dachu kopertowego.
- Umiejscowienie krokwi.
- Foliowanie i deskowanie całej więźby dachowej, aby utrzymać odpowiednie wartości izolacji i ochrony przeciw wilgoci i wodzie.
- Montaż łat i kontrłat.
Na koniec trzeba przygotować poszycie dachowe np. blachodachówkę i zamontować
ją – najlepiej z pomocą doświadczonego fachowca. Oprócz poszycia dachowego potrzebny jest system orynnowania, który pozwala na skuteczne odprowadzanie wód opadowych
i ochronę ścian przed zaciekami.
Na jakich budynkach sprawdzi się dach kopertowy? Podsumowanie
Dachy kopertowe wielospadowe to konstrukcje, które idealnie nadają się do wykorzystania na domach jednorodzinnych – zarówno tych parterowych, jak i piętrowych. Jeśli nie zależy
Ci na poddaszu użytkowym, możesz wybrać dach kopertowy z większym nachyleniem połaci.
To estetyczna forma wykończenia dachu, na którą warto się zdecydować
– chociażby ze względu na doskonałą trwałość konstrukcji i wiele możliwości wykończenia poszycia dachowego.
Artykuł sponsorowany