E.Wedel
Fabryka dziś

Jak powstaje czekolada E.Wedel? Wirtualny spacer po fabryce na Pradze

Wirtualny spacer po fabryce E.Wedel na Pradze będzie możliwy tylko przez miesiąc. To budynek – ikona, w kultowej fabryce czekolada produkowana jest od niemal stu lat!

Fabryka Czekolady E.Wedel powstała w latach 30 XX wieku na warszawskim Kamionku. Dzięki wirtualnemu spacerowi można zobaczyć kilka linii produkcyjnych oraz zajrzeć do gabinetu założyciela marki – Jana Wedla, obejrzeć galerię czekoladowych rzeźb i zobaczyć, jak dekorowane są Torciki Wedlowskie. Zadowoleni będą fani Ptasiego Mleczka, którego linię produkcyjną również można zobaczyć podczas spaceru. To prawdziwa gratka bo wcześniej takie zakamarki uchodziły za pilnie strzeżoną tajemnicę firmy.

Budowa fabryki przy ulicy Zamoyskiego w Warszawie rozpoczęła się w 1927 roku i trwała cztery lata. W pierwszej kolejności wybudowano skrzydło północne z pomieszczeniami magazynów, garaży i budynku biurowego. Po kilku latach gmach rozbudowano o skrzydło południowe. Przeniesiono tu produkcję z zakładu przy ulicy Szpitalnej. Fabryka była bardzo nowoczesna – sprowadzono do niej specjalne maszyny z Belgii i Wielkiej Brytanii. Przestrzeń industrialnej fabryki nie wypełniły tylko linie produkcyjne. Aby podnieść komfort pracy obiekt wyposażono w stołówkę, łaźnię, gabinety lekarskie i żłobek. Imponującej wielkości gmach zaprojektował Józef Napoleon Czerwiński, który słynął z projektowania wielu warszawskich kamienic.

Fabryka E.Wedel w 1934 roku.

W ramach wirtualnego spaceru od dziś można zobaczyć “Linię Venus” – czyli miejsce, w którym codziennie produkowane są tabliczki czekolady oraz baton Pawełek. Można tu poznać proces produkcji, dowiedzieć się, co jest sekretem oryginalnej wedlowskiej czekolady oraz w jaki sposób kakao z Ghany trafia do Polski. Kolejna to “Linia Ptasie Mleczko”. Po raz pierwszy w historii zwiedzający będą mogli poznać tajniki produkcji tego kultowego przysmaku, który ma już 85 lat oraz dowiedzą się, ile kostek produkowanych jest w ciągu minuty.

Kolejna ścieżka zwiedzania poświęcona jest Torcikom Wedlowskim. Co ciekawe, mimo upływu lat i dostępu do nowszych technologii, Torciki Wedlowskie do dziś zdobione są ręcznie. W ramach spaceru będzie można dowiedzieć się, ile Torcików można udekorować w ciągu ośmiu godzin pracy oraz czy autorki dekoracji potrafią rozpoznać swoje dzieła na sklepowych półkach.

Z kolei w ramach ścieżki “Galeria Rzeźb i Gabinet Historyczny” można zobaczyć unikalne dzieła stworzone przez Mistrzów Czekolady – Janusza i Joannę Profusów. Trudno uwierzyć, że wszystkie rzeźby zostały stworzone właśnie z czekolady! Tuż obok galerii rzeźb znajduje się Gabinet Historyczny Jana Wedla. Zwiedzenie go to jedyna okazja do poznania historii założyciela firmy, która w tym roku świętuje swoje 170. urodziny.  To właśnie dzięki Janowi Wedlowi fabryka znajduje się przy ulicy Zamoyskiego w Warszawie.

Zwiedzanie Fabryki Czekolady E.Wedel jest możliwe od 15 maja do 15 czerwca. Jak zwiedzić fabrykę? Wystarczy wejść na stronę www.wedel.pl/wirtualny-spacer. Smacznej wędrówki!

Czytaj też: Ciekawostki | Zabytek | Cegła | whiteMAD na Instagramie | Warszawa

źródło zdjęć: E.Wedel