kameralne osiedle

Jak projektować kameralne osiedle? Architekci 81.WAW.PL pokazali, jak to się robi

Lipova Living to kameralne osiedle, które zbudowane zostanie w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą.  Jego projekt przygotowali architekci z pracowni 81.WAW.PL.

Inwestycja zlokalizowana jest przy ulicy Lipowej na ponad hektarowej działce w odległości zaledwie 200 metrów od ulicy Warszawskiej – jednej z głównych arterii Konstancina, łączącej miasto ze stolicą⁠. Już samo jej położenie jest ogromnym atutem i pozwala na sprawną komunikację ze stolicą oraz na szybki dojazd do centrum Konstancina-Jeziorny. Posiadać będzie tylko 11 rezydencji o zróżnicowanych i funkcjonalnych układach wnętrz, zaprojektowanych na planie prostokąta. Dwukondygnacyjne domy mają powierzchnie użytkowe od 298 do 331 m kw. Każdy z nich posiada wkomponowany w bryłę budynku garaż z dwoma miejscami postojowymi⁠.

W pierwszej linii od ul. Lipowej zlokalizowano dwa budynki w zabudowie dwulokalowej. Chcąc zachować charakter osiedla domów jednorodzinnych garaże, które łączą bryły wkopano do połowy kondygnacji. Zabieg ten pozwolił optycznie wydzielić dwa „niezależne” domy. Forma ich odbiega od domów jednorodzinnych w głębi działki. Stanowią one swoistego rodzaju bramę wjazdową na dalszą część osiedla.

Domy dwulokalowe mimo swoich gabarytów, są lekkie w formie poprzez zastosowanie nadwieszeni, które dodatkowo są poprzesuwane względem siebie, tworząc dzięki temu różne strefy do korzystania na zewnątrz – mówi Anna Paszkowska‑Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL, która zaprojektowała kameralne osiedle.

kameralne osiedle


W drugiej części osiedla zlokalizowane są już domu jednorodzinne. To właśnie one są najbardziej charakterystyczne dla tego osiedla. Dwukondygnacyjne budynki, gdzie każdą kondygnację zwieńcza głęboki gzyms, który przechodzi później w pionową ścianę.Dzięki takiemu zabiegowi zostały stworzone wielkogabarytowe litery L, które odnoszą się do ulicy Lipowej i nadały nazwę całemu zamierzeniu „Lipova Living”.

Ogrody otaczające rezydencje mają zróżnicowane powierzchnie, od 400 do nawet 1200 m kw. Rozległa, własna zielona przestrzeń, przygotowana do dowolnej aranżacji, będzie dla przyszłych mieszkańców idealnym miejscem na wypoczynek i ucieczkę od miejskiego zgiełku.

Czytaj też: Osiedle | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: 81.WAW.PL

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły