Jak urządzić dom letniskowy? Pomysł pracowni Studio Podrys

Dom letniskowy nad jeziorem w Wielkopolsce zaprojektowała Magdalena Świerczyńska ze Studio Podrys. Powstała skromna i jasna przestrzeń, w której można odpoczywać o każdej porze roku.

Zadaniem architektki było stworzenie ponadczasowego i funkcjonalnego wnętrza, które z jednej strony będzie przemycało wiejskie, rustykalne i boho klimaty, a z drugiej dostarczy domownikom wszystkich wygód, jakich można współcześnie oczekiwać. Wnętrze ma sprzyjać wypoczynkowi, a nie wymagać od mieszkańców większej aktywności. Takie założenia postanowiła zrealizować projektantka.

Właścicielami domu jest para prawników, którzy chcieli stworzyć dla siebie miejsce, będące oazą, która da ukojenie po tygodniu intensywnej pracy. Dom ma służyć odpoczynkowi, być łatwy w utrzymaniu czystości, dlatego wnętrze jest ma proste i praktyczne rozwiązania.

Dom ma czytelny układ funkcjonalny. Część dzienna znalazła się na parterze i składa się z otwartej kuchni, jadalni i salonu. To tutaj domownicy spędzają najwięcej wolnego czasu. Zwłaszcza w zimne wieczory, kiedy z ogień z pieca przyjemnie przenika do wnętrza. Przechodząc przez korytarz i klatkę schodową dostajemy się na użytkowe poddasze. Architektka zaprojektowała tam sypialnię i łazienkę. Druga łazienka znajduje się na parterze. W tej ostatniej znajduje się duży prysznic i pojawia się zielony kolor.

Wspomniane schody są ozdobą wnętrza. Ich niebieska barwa i ryflowania paneli bocznych pełnią dekoracyjną funkcję. Konstrukcję wizualnie ocieplają jesionowe stopnice.


Zastosowanie ograniczonej palety kolorystycznej było celowym zabiegiem. Dominuje tu biel, która sprawia, że dom jest pełen światła. Kuchnia wyróżnia się delikatnym błękitem i granatowym blatem. Detalem są złote elementy armatury i uchwytów meblowych.

Sypialnia na piętrze wykończona została jasnymi panelami podłogowymi. W podobnym odcieniu jest rama łóżka. Plecionka na zagłówku i lampa w stylu boho, będąca “kropką nad i” wystroju.

projekt: Studio Podrys

zdjęcia: Fifne foty

Czytaj też: Wnętrza | Domek letniskowy | Minimalizm | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły