Jak urządzić kawalerkę dla singla?

Kawalerki sprzedają się szybciej i są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które szukają tzw. mieszkania na start lub żyją w pojedynkę. Często jednak w przeliczeniu na metr kosztują więcej niż na przykład 50- czy 60-metrowe mieszkania. Skąd taka cena? Bierze się to stąd, że małe lokale mieszkalne są lepiej zaaranżowane, a ich lokatorzy są kreatywni i umieją w pełni wykorzystać tę niewielką przestrzeń.

Kawalerkigarsonierymieszkania kompaktowe, czy typu studio – to wszystko nazwy dla lokali, które wybierze singiel lub ewentualnie para. Zazwyczaj mierzą od kilkunastu do ok. 40 metrów. Tradycyjną kawalerkę od mieszkania typu studio różni duży aneks kuchenny, a czasem oddzielna kuchnia. W mieszkaniu typu studio są tylko dwa oddzielne pomieszczenia – łazienka z wc i całą resztą w jednym, czyli sypialnia, kuchnia, część jadalna i część do pracy. Nowe mieszkania w Trójmieście na obido.pl w pełni wpisują się w potrzeby nowoczesnych singli. Tylko jak urządzić niewielkie wnętrze, żeby było komfortowe i funkcjonalne?

Kawalerka w dobie pandemii

Warto zwrócić uwagę na obecnie panującą sytuację, w trakcie której wiele osób pracuje w domach zdalnie. Wiele godzin spędzonych w tym samym pomieszczeniu może być nużące. Dlatego coraz częściej poszukiwane są kawalerki z oddzielną sypialnią lub wydzieloną strefą relaksu dzięki antresoli. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku wysokich pomieszczeń, czyli na przykład w kamienicach.

W dobie pandemii ludzie coraz częściej szukają w swoich niewielkich mieszkaniach miejsca tylko na odpoczynek. Podobnie większe znaczenie mają też balkony lub nawet niewielkie ogródki umieszczone przy mieszkaniach na parterze. Wyraźne oddzielenie strefy relaksu we wnętrzu mogą zapewnić także cienkie ścianki działowe, przesuwne drzwi albo rolety, które można wykorzystać w przypadku aneksu kuchennego. 

Jak dopasować meble?

Żeby wykorzystać maksymalnie niewielką przestrzeń, warto zagospodarować każdą część podłogi czy wnękę. Oczywiście najlepiej w takim przypadku sprawdzą się meble zrobione na wymiar. Idealnie w takim niedużym mieszkaniu wkomponuje się wysuwane lub rozkładane łóżkoSzafy przesuwne czy meble modułowe także dość często są wykorzystywane przy niewielkich przestrzeniach. Wszystko po to, aby uniknąć efektu zagracenia. W kuchni bardzo dobrze spełni się barek z krzesłami.

Dobrze jest również zastanowić się, w jaki sposób podzielić mieszkanie na funkcjonalne strefy, czyli przestrzeń do przygotowywania posiłków, spożywania, odpoczynku czy pracy. Taki podział można podkreślić za pomocą kolorystyki, oświetlenia i oczywiście umeblowania. Przestrzeń stanie się optycznie większa jeżeli wykorzystamy lustra, także jako wykończenie niektórych mebli.

Jak dobrać kolory?

Generalnie wiadomo, że małe mieszkania wydają się większe, jeśli ściany zostaną pomalowane w jasnych kolorach. Najbardziej sprawdzi się tutaj biel, która odbija światło oraz lakierowane, jasne meble. Dużym powodzeniem cieszą się też szarości. Oczywiście nie jest to jedyna zasada. Można w małym mieszkaniu zastosować także w niektórych miejscach ciemne barwy, szczególnie tam, gdzie chodzi nam o wydobycie głębi (np. we wnęce czy pod schodami) albo jedną ze ścian pomalować w intensywnym kolorze. Warto pamiętać także, że w kawalerce nie ma za dużo miejsca na dekoracje czy stawianie ozdób. W zasadzie warto z nich niemal całkowicie zrezygnować lub zachować minimalistyczny umiar.

Jeśli szukasz takiego mieszkania, albo interesuje Cię bardziej przestronne lokum, warto skorzystać np. z obido.pl.

Czytaj też: Mieszkanie | Meble | Wnętrza |


źródło: materiał partnera

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły