fot. K. Pęczalski

Jak wielka pajęczyna. Instalacja Ludwiki Ogorzelec w Busku-Zdroju

Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki od wielu lat stara się tchnąć ducha kultury i sztuki w Busku-Zdroju i uchwycić genius loci świętokrzyskiego uzdrowiska. W przestrzeni niewielkiego kurortu powstała rzeźba mieszkającej w Paryżu i tworzącej w wielu krajach na świecie Ludwiki Ogorzelec. Tym razem na oczach widzów wykonała szczególne dzieło. Przezroczysty celofan stworzył lekko rozświetloną białą strukturę unoszącą się ponad głowami przechodniów, a całość została umiejętnie wkomponowana w korony drzew pełnego zieleni uzdrowiska.

Dzieło powstało kilka dni temu w samym sercu Buska-Zdroju, tuż obok XIX-wiecznego budynku willi Bristol, gdzie ma swoją siedzibę hotel Bristol ART & Medical SPA. Od kilku lat jest ono miejscem, w którym łączy się historyczne dziedzictwo oraz sztuka współczesnych polskich twórców (więcej na ten temat pisaliśmy w whiteMAD tutaj). Tym razem przestrzeń tego miejsca odmieniła Ludwika Ogorzelec, artysta-rzeźbiarz, od 1985 roku mieszkająca i tworząca w Paryżu.

“Site specific”, czyli co tak naprawdę?

„Krystalizacja przestrzeni”, bo taką nazwę nosi cały cykl jej prac, to twórcza akcja “site specific”. W tej dziedzinie od wielu lat specjalizuje się właśnie Ludwika Ogorzelec, a jej prace były i są uznawane przez znawców sztuki na całym świecie. Na czym polega ten rodzaj sztuki? W skrócie chodzi o twórczą interwencję w zastaną przestrzeń w celu jej przedefiniowania. – Tak stało się też w ostatnich dniach w Busku-Zdroju, gdzie dziełem jest sama przestrzeń – mówi Daga Rogers z Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki. – Krzyżujące się linie, które artysta wprowadza w przestrzeń, pomagają oku zobaczyć coś, co jest niewidzialne. Są konturem w procesie krystalizowania przestrzeni, czyli subiektywnego jej podziału na wyodrębnione, ale istniejące obok siebie bryły, do których artysta zaprasza człowieka. To odczucie natury estetycznej wynika z kontrastu między lekkością i ulotnością, a geometrycznym porządkiem i organizacją linii dzielącej przestrzeń, w której widz się znalazł. Tego typu sztuka konceptualna doskonale wpływa pozytywnie na krytyczny odbiór sztuki i wywołuje refleksję wśród widzów – opisuje.

W stworzonym w Busku-Zdroju dziele Ludwiki Ogorzelec naprężone między słupami i kasztanowcami krzyżujące się linie tworzą konstrukcję, która ustanawia przestrzeń, w którą zanurzy się każda osoba spacerująca aleją. Tytuł pracy “Genius Loci“ (czyli “Duch miejsca”), który został nadany przez samą Ludwikę Ogorzelec, odnosi się do wyjątkowego miejsca w przestrzeni Buska-Zdroju, jakim jest właśnie przywołany Hotel Bristol ART & Medical SPA i realizowane tu przedsięwzięcia artystyczne.

Rzeźba jest dla nas artystycznym przedefiniowaniem przestrzeni, ściśle wynikającym ze specyfiki miejsca i programu twórczego Ludwiki Ogorzelec. Zachęcamy wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzenia w najbliższych miesiącach Buska-Zdroju, które jest niezwykle piękne o tej porze roku. Instalacja stworzona przez Ludwikę Ogorzelec będzie prezentowana tutaj aż do 11 listopada i naprawdę warto skorzystać z możliwości zobaczenia jej pracy na własne oczy – mówi Wojciech Tworek, General Manager Hotelu Bristol ART & Medical SPA i jeden z pomysłodawców inicjatywy.

fot. K. Pęczalski

WhiteMAD jest patronem medialnym przedsięwzięcia. Więcej o artystycznych działaniach realizowanych w świętokrzyskim kurorcie także przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki można znaleźć tutaj.

O Ludwice Ogorzelec:

Ludwika Ogorzelec ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1983 roku. Od 1985 roku mieszka w Paryżu. W latach 1985–87 kontynuowała swój autorski program twórczy w pracowni prof. Césara w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Już w 1986 wystawiała w salonach de la Jeune Sculpture, d’Automne, Réalités Nouvelles, de mai 44e. Rozpoczęła wówczas współpracę z prestiżową Galerie Barbier Beltz w Paryżu. W kolejnych latach realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu. W wielu państwach wielokrotnie. Prace Ludwiki Ogorzelec były już wielokrotnie prezentowane w Polsce.

Prawie zawsze jej pokazy, a później prace site-specific, były wydarzeniami przyciągającymi uwagę mediów. Krytycy pisali o jej nowatorskim widzeniu rzeźby i przestrzeni, zwłaszcza w latach 80. i 90., o oryginalnej estetyce jej prac. W 2007 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną, a następnie w zakonspirowanej Solidarności Walczącej we Wrocławiu w latach 1980–85.

źródło: Nowa Przestrzeń Sztuki

Czytaj też: Sztuka | Kultura | CiekawostkiPolscy projektanci | whiteMAD na Instagramie