Jak wielki totem. Nowa rzeźba na Starym Rynku w Poznaniu

Jej oficjalne odsłonięcie nastąpi 22 maja. Kolorowa rzeźba autorstwa Jakuba Juliana Ziółkowskiego na Starym Rynku w Poznaniu będzie stać niemal rok. Ozdoba powstała z inicjatywy Fundacji Voelkel, która w ten sposób chce uczcić 25-lecie swojej działalności.

Za tą pracą stoi Jakub Julian Ziółkowski – artysta, którego dzieła znalazły miejsce w czołowych kolekcjach sztuki na świecie. Jego prace były prezentowane podczas międzynarodowych wystaw w Azji, Ameryce oraz w wielu krajach Europy, w tym podczas tak prestiżowych wydarzeń, jak Biennale w Wenecji.

Rzeźba wyróżnia się monumentalną formą, przypominającą totem. Abstrakcyjne kształty i minimalistyczne symbole, charakterystyczne dla twórczości Jakuba Juliana Ziółkowskiego, nawiązują do duchowych zagadnień oraz ukazują głęboki związek między światem idei a sferą organicznych doznań. Autor zdaje się przypominać nam to, o czym zapominamy – wszyscy jesteśmy połączeni. Świat ludzi i świat przyrody przenika się w ramach tkanej od wieków sieci. Jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, a z drugiej strony, to głębokie połączenie niesie za sobą korzyści, zasila nas.

Pionowy kształt symbolicznie łączy górę z dołem, każąc myśleć o filarze, osi, drzewie. Kosmiczne drzewo, na którym rozpinają się niebo, świat ludzki i podziemne zaświaty, to ponownie podstawowa kategoria licznych religii i mitologii. Drzewo Ziółkowskiego nie ma korony, ani nawet gałęzi; raczej wypustki, pączkujące owalne formy, może okna, tafle albo lustra; coś, co już pnie się do góry, lecz jest gotowe rozrosnąć się na boki – pisze Olga Drenda w tekście towarzyszącym wystawie. – To jakby kłoda, która stała się domem, wielkim sąsiedztwem, a zaglądając do poszczególnych wypustek czy dziupli możemy podejrzeć jego rozmaitość.

Rzeźba Ziółkowskiego jawi się jako opowieść, nielinearny fresk lub pomnik uniwersalnego pokrewieństwa i sąsiedztwa. W tej złożonej strukturze, niczym w skomplikowanym ekosystemie wielkiego miasta, przypadek odgrywa istotną rolę, umożliwiając odnalezienie swego opiekuna dla każdego, kto jest otwarty na jej symbolikę. – Mój obraz jest mądrzejszy niż ja sam – podsumowuje Jakub Julian Ziółkowski.

Rzeźba zostanie umieszczona przy ulicy Jana B. Quadro już 22 maja i będzie tam prezentowana przez prawie rok. Uroczyste odsłonięcie planowane jest na godzinę 18:00, a o 19:00 wystąpią Jakub Julian Ziółkowski i Wacław Zimpl, prezentując unikalne połączenie szamańskiego bębna obręczowego z elektronicznymi dźwiękami. Artyści, których przyjaźń zrodziła się przy okazji tworzenia rzeźby dla Poznania, po raz pierwszy zaprezentują efekty swojej współpracy podczas odsłonięcia na Starym Rynku. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Jakub Julian Ziółkowski należy do grona najbardziej intrygujących twórców współczesnej sztuki polskiej. Już wkrótce po ukończeniu studiów jego prace zaczęły być prezentowane na międzynarodowej scenie artystycznej, zyskując uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. Artysta wystawiał w renomowanych instytucjach, takich jak Hauser & Wirth (Londyn, Zurych, Nowy Jork), Parasol Unit oraz White Cube w Londynie czy Centre d’Art Contemporain w Genewie. Jego twórczość była również częścią najważniejszych wydarzeń artystycznych, w tym Biennale w Wenecji, Gwangju Biennale w Korei Południowej oraz wystawy „The Generational: Younger Than Jesus” w The New Museum w Nowym Jorku.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Poznań | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie